Reklama

Elektroenergetyka

Termin uruchomienia bloku gazowego w EC Żerań przesunięty na koniec listopada

Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Termin uruchomienia 500 MW bloku na gaz w stołecznej Elektrociepłowni Żerań został przesunięty z 31 października na 30 listopada - podał w środę właściciel EC Żerań - spółka PGNiG Termika na platformie GIIP (Gas Inside Information Platform).

Na prowadzonej przez operatora przesyłowego gazu Gaz-System platformie GIIP uczestnicy rynku zamieszczają informacje istotne dla stanu systemu gazowego.

Zgodnie ze środowym komunikatem, aktualny termin przekazania do eksploatacji bloku CCGT o mocy osiągalnej 497 MW, to 30 listopada 2021 r. Pierwotnie jednostka miała być gotowa w 2020 r. Potem termin uruchomienia był kilkakrotnie przesuwany.

W bloku zainstalowana jest japońska turbina gazowa klasy F o mocy 326 MWe oraz turbina parowa o mocy 172 MWe. Wykonawcą jest konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems i Polimeksu-Mostostalu. Umowa z 2017 r. opiewała na niemal 1,1 mld zł i 112 mln euro.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Niuniu

    Oby jak najszybciej do tego doszło. dziś z rana mój samochód zaparkowany na dworze na Warszawskiej woli znów był cały pokrytu białym nalotem przpominającym bardzo drobny popiół. A przecieś w Warszawie (centrum) na 100% nie ma żadnych "kopciuchów". samochody nawet te napędzane dislami też takiego rodzju zanieczyszczenia nie produkują. A transport publiczny w Warszawie jest bezemisyjny (hybrydy i elektryki). Czyli sypie się z kominów warszawskich elektrociepłowni. Szczególnie nocą. Czekam z utęsknieniem na ten gazowy blok.

    1. Elektrociepłownie maja kozackie filtry. Sypie się z kominów domków jednorodzinnych, gdzie śmieci są sortowane na "do palenia w dzień" i "do palenia w nocy".

  2. entuzjasta

    Przy obecnej cenie gazu, to raczej z uruchomieniem nikt nie będzie się śpieszył. Chyba, że gaz kupiono już wcześniej.

Reklama