Tauron: Najsurowsza zima od 10 lat, duży wzrost produkcji ciepła

20 maja 2021, 16:35
katowice_rury_3
Fot. www.tauron.pl
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


W kończącym się sezonie grzewczym w elektrociepłowniach Grupy Tauron wyprodukowano około 12 milionów GJ (gigadżuli) ciepła. To około 20% więcej w porównaniu z produkcją w poprzednim sezonie. Z ciepła sieciowego dostarczanego przez Tauron korzysta ponad 800 tysięcy mieszkańców, przede wszystkim metropolii śląsko-dąbrowskiej, a także np. części województwa małopolskiego oraz Stalowej Woli.

Statystyki pokazują, że tegoroczna zima była znacznie surowsza od poprzedniej. Miesiącami z najniższymi temperaturami zewnętrznymi były styczeń i luty (średnio – 0,8 st. C i – 0,6 st. C), najcieplejszy był wrzesień i październik. Do końca kwietnia średnia temperatura tego sezonu grzewczego wynosiła 3,9 st. C, podczas gdy w poprzednim w analogicznym okresie wyniosła 6 st C. Podobne do obecnego sezonu poziomy temperatur odnotowano ostatnio w latach 2010-2011.

Reklama
Reklama 

Najwięcej ciepła elektrociepłownie wyprodukowały w styczniu i w lutym.

Utrzymujące się do niedawna niskie temperatury powietrza nie pozwalały na rezygnację z ogrzewania mieszkań. Dodatkowo, trwająca od ponad roku pandemia i jej społeczno-gospodarcze konsekwencje spowodowały, że wiele osób spędza nadal dużo czasu w domu. W efekcie w połowie maja ciepło płynęło jeszcze do około 50 proc. klientów. 

– Sezon grzewczy jest pojęciem umownym, nasi odbiorcy indywidualnie decydują, kiedy ogrzewanie zostanie włączone lub wyłączone. Nie ustalamy zatem żadnego konkretnego terminu rozpoczęcia lub zakończenia sezonu grzewczego. W okresie przejściowym, wiosną i jesienią, dostawy ciepła reguluje automatyka pogodowa umożliwiająca włączenie i wyłączenie dostarczania ciepła do budynku – w zależności od temperatury zewnętrznej – mówi Wojciech Frank wiceprezes zarządu Tauron Ciepło. 

– Wprawdzie sezon grzewczy już się kończy, ale prace związane z przyłączeniami nowych odbiorców do sieci ciepłowniczej trwają przez cały rok. Realizujemy kolejne inwestycje przyłączeniowe i modernizacje, aby były gotowe na następny sezon. Każde kolejne przyłączenie budynku do sieci ciepłowniczej oznacza mniej indywidualnych pieców i kominów, co ma bezpośredni wpływ na poprawę jakości powietrza w mieście - dodaje Wojciech Frank.

W Grupie Tauron ciepło produkują nie tylko elektrociepłownie (Katowice, Tychy, Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice) i ciepłownie, ale też elektrownie. Elektrownia Stalowa Wola jest głównym dostawcą ciepła dla Stalowej Woli i Niska, Elektrownia Jaworzno III produkuje je dla mieszkańców Jaworzna, a zakład w Łagiszy ogrzewa część miast metropolii śląsko-dąbrowskiej. (Tauron)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Pulsar
piątek, 21 maja 2021, 12:22

Było zobaczyć Mn ej o 2,1 C bo jest ocieplenie klimatu o 0,8 C. Tego się dowiedziałem od Grety i tego musimy się trzymać bo taka jest oficjalna narracja z Brukselki. Głupcy jeszcze nie podjęli że bogatych stać, co najwyżej staną się mniej bogaci, ale nad nie. Nie możemy marnować kapitału na fanaberie bo mamy 50 lat do tyłu. Oni pod ruskim butem nie byli. Wyr,uczniem kapitału przez okno możemy się zająć za 50 lat...

Tweets Energetyka24