• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Skarb Państwa kupi kopalnie Taurona

Fot. Tauron
Fot. Tauron

Do końca tego roku Skarb Państwa chce nabyć od grupy energetycznej Tauron wszystkie akcje spółki Tauron Wydobycie skupiającej trzy należące do Grupy kopalnie węgla kamiennego. W środę Tauron podpisał w tej sprawie list intencyjny z Ministerstwem Aktywów Państwowych.

Przejęcie przez Skarb Państwa akcji i udziałów w trzech górniczych firmach - Polskiej Grupie Górniczej, Tauronie Wydobycie i spółce Węglokoks Kraj - to element porządkowania struktury właścicielskiej górnictwa węgla kamiennego w perspektywie realizacji dyskutowanego obecnie z Brukselą programu, zakładającego pomoc publiczną dla sektora węglowego w okresie jego stopniowego wygaszania do 2049 roku.

Obecnie Tauron Wydobycie skupiający trzy kopalnie (Janina, Sobieski i Brzeszcze) należy do grupy energetycznej Tauron, zaś Węglokoks Kraj (spółka zarządzająca kopalnią Bobrek w Bytomiu) należy do katowickiego Węglokoksu - spółki Skarbu Państwa. Natomiast akcjonariuszami Polskiej Grupy Górniczej - największego producenta węgla kamiennego w UE - są krajowe grupy energetyczne, Węglokoks i Towarzystwo Finansowe Silesia. Plan MAP - jak informował przed tygodniem wiceminister aktywów Artur Soboń - zakłada przejęcie wszystkich akcji i udziałów w tych spółkach przez Skarb Państwa.

Jak podała w środowym komunikacie Grupa Tauron, list intencyjny dotyczący potencjalnego nabycia przez Skarb Państwa wszystkich akcji spółki Tauron Wydobycie oznacza dla Grupy rozpoczęcie formalnych przygotowań do wydzielenia aktywów wydobywczych, z perspektywą do końca tego roku.

"W liście podpisanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych i Tauron strony zgodnie oświadczyły, że podejmą wszelkie działania niezbędne do przygotowania i dokonania transakcji oraz będą w dobrej wierze prowadzić rozmowy, negocjacje i podejmować działania związane z tą transakcją" - poinformowała Grupa, w której powołano w tej sprawie specjalny zespół projektowy. Jego zadaniem są prace przygotowawczo-analityczne zmierzające do przeprowadzenia transakcji zbycia aktywów wydobywczych na rzecz Skarbu Państwa.

image

 Reklama

"Na termin przeprowadzenia transakcji wpływ będzie miał prowadzony aktualnie przez polski rząd proces notyfikacji pomocy publicznej w Komisji Europejskiej dla programu transformacji górnictwa węglowego" - poinformował, cytowany w komunikacie, p.o. prezesa Taurona Artur Michałowski.

Przypomniał, że wszystkie działania dotyczące pozycji kopalń spółki Tauron Wydobycie są projektowane w myśl podpisanej w maju br. z górniczymi związkami umowy społecznej określającej tempo i zasady transformacji górnictwa do 2049 roku. Zgodnie z tym dokumentem również kopalnie spółki Tauron Wydobycie mają być objęte m.in. dopłatami do redukcji zdolności produkcyjnych, do czasu ich stopniowego wygaszenia.

W załączniku do umowy społecznej określono, iż kopalnia Brzeszcze ma działać do 2040 roku, a kopalnie Janina i Sobieski - do 2049 roku. Przedstawiciele Taurona deklarowali wcześniej możliwość połączenia obu tych kopalń w jeden organizm.

Jak przypomnieli w środowym komunikacie przedstawiciele Taurona, aktywa górnicze należą do Grupy od ponad 20 lat. "Z uwagi na ponad 20-letni okres działania aktywów górniczych w ramach Grupy, przeprowadzenie efektywnej dezintegracji struktur i powiązań biznesowych wymaga określenia nowego modelu biznesowego spółki wydobywczej oraz przyjęcia okresu przejściowego, w którym nastąpi oddzielenie" - zaznaczono.

Ponad 70 proc. węgla produkowanego w kopalniach spółki Tauron Wydobycie trafia do elektrowni i elektrociepłowni Grupy Tauron. Obecnie firma ma największe zasoby węgla energetycznego w Polsce.

Równocześnie z przygotowaniami związanymi z wydzieleniem aktywów wydobywczych, Tauron (podobnie jak inne krajowe grupy energetyczne) przygotowuje się do wydzielenia aktywów wytwórczych opartych na węglu do przyszłej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Źródło:
PAP

Komentarze