Sasin: Podwyżki ceny gazu i prądu są konieczne

16 listopada 2021, 10:13
840_472_matched__q5h9ld_sasinflickr-2
Fot. Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Podwyżki cen gazu i energii elektrycznej są konieczne, gdyż spółki Skarbu Państwa nie mogą już brać kosztów na siebie, jak to robiły w ostatnich miesiącach - poinformował PAP Biznes wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Podwyżki cen gazu i energii są przykrą koniecznością. Wynikają z gigantycznego wzrostu cen gazu na rynkach. Robimy wszystko, żeby skala podwyżek była jak najmniejsza, stąd przyjęliśmy rozwiązania legislacyjne, które pozwolą uniknąć drastycznego podwyższenia cen gazu dla odbiorców. Nie ma mowy, żeby ten wzrost był tak wysoki (jak zwyżka cen hurtowych na rynku - PAP)" - powiedział Sasin.

"Jeśli chodzi o energię elektryczną wprost wynika to z polityki klimatycznej Unii Europejskiej - wzrost opłat za emisję CO2 był bardzo duży i cały czas postępuje. To pociąga za sobą również konieczność wzrostu cen energii elektrycznej" - dodał.

Wicepremier poinformował, że spółki Skarbu Państwa, w tym PGNiG, przez wiele miesięcy same ponosiły koszt dodatkowych opłat, nie podnosząc cen dla odbiorców indywidualnych.

"Niestety dłużej nie będziemy w stanie tych kosztów przerzucać na spółki, więc jakiś ruch będzie, ale połączony z działaniami osłonowymi szczególnie dla tych, którzy są najgorzej sytuowani" - powiedział.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
lukasz
środa, 17 listopada 2021, 11:27

Zadziwiające jest to że tacy niekompetentni ludzie zasiadają na tak ważnych stanowiskach. Oby PIS został zatopiony przez te podwyżki które fundują społeczeństwu!!!!!!!! A powtarzanie że w polsce tranformacja energetyczna będzie przebiegać przy pomocy GAZU który jest również paliwem emisyjnym to powtarzanie błędów Niemiec i tyle w temacie!!!! Sasin jest człowiekiem który gada co mu podpowiedzą bo sam nie ma żadnej wiedzy o energetyce ! Za PO PSL jak było tak było ale stabilność cenowa w sklepach na żywność materiały budowlane i inne była a teraz robi się jak za czasów PRL!!!

Niuniu
środa, 17 listopada 2021, 03:45

Damian - ale za to uniezależniamy się od ruskiego gazu. To niestety kosztuje ale warto. Nasze poczucie bezpieczeństwa energetycznego znacznie się zwiększa. I mimo prób wrogich nam sił za granicą ale i w Polsce nie zatrzymamy się w drodze do celu jakim jest silna, niezależna Polska. Nawet jeśli nie będzie nas stać na codzienne włączanie piecyka gazowego. to w sumie niewielka ofiara na ołtarzu wielkiego celu.

70
wtorek, 16 listopada 2021, 12:45

No ile te podwyżki mogą wynieść? No ile? 70 mln.????

3rd jab
wtorek, 16 listopada 2021, 12:12

Brawo. Wincyj OZE.

rmarcin555
wtorek, 16 listopada 2021, 18:17

@3rd jab. Łykaj więcej propagandy, po co zadawać sobie trud i sprawdzić fakty?

rob ercik
wtorek, 16 listopada 2021, 12:06

Tik tak, bardzo to dziwne biorąc pod uwagę że PGNiG wyrwał się z kleszczy Gazpromu i mamy dostęp do TANIEGO LNG głównie z USA ...

Tweets Energetyka24