Reklama

Elektroenergetyka

PGE GiEK wybuduje magazyn energii zintegrowany z blokiem konwencjonalnym

Fot.: commons.wikimedia.org
Fot.: commons.wikimedia.org

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wybuduje w Elektrowni Bełchatów pierwszy w Polsce magazyn energii zintegrowany z blokiem konwencjonalnym. Spółka, będąca częścią grupy kapitałowej PGE, ogłosiła postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy magazynu.

Poinformowała o tym we wtorek PAP rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) Sandra Apanasionek.

Według prezesa zarządu PGE GiEK Roberta Ostrowskiego to pionierskie w kraju rozwiązanie, którego rezultatem będzie "magazyn energii elektrycznej w technologii baterii elektrochemicznych, zintegrowany z blokiem konwencjonalnym".

Jak wyjaśnił, podstawową funkcją magazynu, w trakcie normalnej i bezawaryjnej pracy bloku, będzie zwiększenie mocy przekazywanej do systemu elektroenergetycznego. Jest to szczególnie istotne w szczytach dobowych zapotrzebowania na energię elektryczną.

"W ramach projektu badawczego przeanalizujemy również m.in. możliwość zasilania z magazynu energii wybranych urządzeń pomocniczych, zapewnienia natychmiastowej reakcji na wystąpienie przerwy w zasilaniu podstawowym oraz optymalizacji poboru energii na potrzeby ogólne bloków. Realizacja projektu pilotażowego pozwoli także przetestować wykorzystanie magazynu energii elektrycznej pod kątem rynku mocy oraz możliwości świadczenia wybranych usług systemowych i arbitrażu cenowego" - dodał.

Według spółki, magazynowanie energii to obecnie jedna z najbardziej rozwijających się gałęzi przemysłu elektroenergetycznego na świecie. Magazyny pozwalają gromadzić energię, a następnie dostarczać ją zgodnie z określonymi parametrami. Jest to szczególnie ważne w warunkach zwiększającego się udziału odnawialnych źródeł w strukturze wytwarzania. Równoważenie popytu i podaży energii jest dużym wyzwaniem, ponieważ jej produkcja nie zawsze wiąże się z bieżącym zapotrzebowaniem w systemie elektroenergetycznym. Jednak podobne problemy występują również w energetyce konwencjonalnej. Magazyny energii pomagają rozwiązać ten problem.

"Bełchatowski projekt jest realizowany w ramach szerszego Programu Magazynowania Energii uruchomionego w Grupie PGE. Program jest kompleksowy i odnosi się do głównych obszarów biznesowych PGE: wytwarzania, dystrybucji i obrotu" – mówi prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski.

Grupa PGE rozwija również inne projekty z obszaru magazynowania energii. Obecnie pracuje nad ośmioma takimi projektami o łącznej mocy wstępnie szacowanej na około 40 MW m.in. przy instalacji fotowoltaicznej na Górze Żar i farmie wiatrowej Karnice I.

Termin składania ofert przez potencjalnych wykonawców magazynu energii w Elektrowni Bełchatów upływa 23 maja tego roku. 

 

Źródło:PAP

Komentarze