Elektroenergetyka

Minister Tchórzewski spotkał się z szefem MAE

Fot. www.me.gov.pl
Fot. www.me.gov.pl

"Przewodniczenie grudniowemu spotkaniu ministrów energii z całego świata jest dla mnie zaszczytem, tym bardziej, że Polska w ubiegłym roku świętowała 10 lat członkostwa w Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE)" – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas spotkania z Dyrektorem Wykonawczym Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatihem Birolem. Wydarzenie odbyło się 2 października 2019 r. w Warszawie.

Celem spotkania było omówienie kwestii związanych z przewodnictwem ministra Krzysztofa Tchórzewskiego w posiedzeniu Ministerialnym Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej w dniach 5-6 grudnia br. w Paryżu.

W trakcie spotkania minister Tchórzewski przedstawił swoją propozycję założeń dla szczytu MAE pod swoim przewodnictwem. – Chciałbym skupić się przede wszystkim na bezpiecznej transformacji energetycznej. Polska oferuje szczególną perspektywę w związku z odbytą głęboką transformacją sektora energetycznego – wskazał minister. Jego zdaniem transformacja energetyczna powinna mieć na uwadze podejście obejmujące wszystkie paliwa i wszystkie technologie i odzwierciedlać tym samym specyfikę i możliwości krajów członkowskich i stowarzyszonych przy MAE. – Wiem, że nie wszystkie kraje mogą podzielać takie podejście. Liczę jednak na to, że tak szeroka wspólnota, energetyczna jaka będzie reprezentowana na posiedzeniu w grudniu, wypracuje wspólną strategię dla Organizacji na nadchodzące lata – dodał minister.

Minister Krzysztof Tchórzewski podkreślił również, że Polska chętnie korzysta z wiedzy ekspertów MAE. – Sektor energii w Polsce przechodzi także znaczącą transformację – powiedział minister. – Podejmowane są decyzje o fundamentalnym znaczeniu takie jak zakończenie rozbudowy sektora produkcji energii elektrycznej w oparciu o węgiel (ostatni blok węglowy w Ostrołęce), poważne plany budowy elektrowni jądrowej, dywersyfikacja dostaw ropy naftowej i gazu ziemnego do Polski, rozwój elektromobilności, działania na rzecz poprawy jakości powietrza, gazyfikacja kraju, program mój prąd, rozwój energetyki wiatrowej na Bałtyku – wymienił minister.

Dyrektor Wykonawczy MAE Fatih Birol wyraził zadowolenie z faktu, że to właśnie Minister Tchórzewski będzie przewodniczył posiedzeniu ministerialnemu, które skupi ministrów energii z najważniejszych krajów świata i ponad 50 szefów wielkich spółek z sektora energii – pod względem swojej siły jest to forum ważniejsze niż  Davos. – Z zainteresowaniem śledzę wyzwania, przed którymi stoi polska polityka energetyczna, wsparcie ekspercie jakiego udziela MAE jest formułowane w kontekście świata rzeczywistego i musi brać pod uwagę uwarunkowania poszczególnych krajów. Widzę, że działania Ministra Tchórzewskiego i priorytety MAE są zbieżne w tym zakresie dodał.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency – dalej MAE) jest jedną z najbardziej prestiżowych, a jednocześnie najbardziej profesjonalnych organizacji międzynarodowych, specjalizujących się w problematyce szeroko rozumianego rynku energetycznego, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa dostaw ropy naftowej. MAE Obecnie liczy 30 krajów członkowskich. Szereg krajów współpracuje z agencją w ramach inicjatywy stowarzyszeniowej. Łącznie rodzina MAE reprezentuje ponad 75% światowego zużycia energii. (ME)

Komentarze