• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Minister rolnictwa: buraki cukrowe mogą posłużyć do celów energetycznych

Fot. Pixabayw
Fot. Pixabayw

O potrzebie utrzymania produkcji buraków cukrowych i poszukiwaniu innego sposobu ich wykorzystania, np. do celów energetycznych, mówił podczas spotkania Krajowej Spółki Cukrowej minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister uczestniczył w czwartek w spotkaniu XVII Dnia Pola 2019 Krajowej Spółki Cukrowej w miejscowości Stare Pole koło Malborka (Pomorskie).

Na światowych rynkach widać wyraźną dominację cukru z trzciny cukrowej, dużo tańszego w produkcji - mówił Ardanowski. Dodał, że zagrożeniem dla produkcji cukru z buraków cukrowych w Europie jest gwałtowny spadek jego cen na rynkach światowych, a także umowa z grupą Mercosur - zrzeszającą kilka krajów Ameryki Południowej, która przewiduje m.in. otwarcie europejskiego rynku cukru na cukier z tamtego obszaru w zamian za otwarcie tamtejszych rynków na europejskie wyroby przemysłowe i techniczne.

Minister powiedział, że trzeba walczyć o to, by utrzymać krajową produkcję buraków cukrowych, przede wszystkim na cukier konsumpcyjny, ale również szukać "możliwości, jak ewentualnie produkcję buraków wykorzystać do innych, np. energetycznych celów". To jest sprawa szalenie ważna i trzeba prowadzić nad tym badania – dodał.

Zwrócił uwagę, że spadek zapotrzebowania na cukier na światowych rynkach może wymusić przesuwanie produkcji nie tylko na cele konsumpcyjne, ale również w kierunku np. energetycznym. "To jest wszystko przed nami” - dodał.

Jak ocenił, wyniki dotychczasowych badań są obiecujące. Dodał, że Krajowa Spółka Cukrowa jest bardzo dobrze zarządzania i może być w przyszłości liderem technologii energetycznego wykorzystania buraków cukrowych

jw/PAP

Komentarze