• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Kurtyka o COP24: jeśli uda się osiągnąć kompromis, to stworzymy Katowice Rulebook

Fot.: Premier.gov.pl
Fot.: Premier.gov.pl

„Jestem przekonany, że możemy osiągnąć zamierzone cele, choć nie będzie to łatwe” – takimi słowami minister Michał Kurtyka otworzył dyskusję na temat wyzwań stojących przed uczestnikami COP24.

Dziś w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca możliwego wpływu COP24 na realizację zapisów Porozumienia paryskiego. Konferencję zorganizowało Forum Energii we współpracy z The German Marshall Fund i pod auspicjami Ministerstwa Środowiska. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim sytuacji międzynarodowej, warunkującej rozmowy podczas konferencji w Katowicach.

„Jeśli będziemy w stanie osiągnąć kompromis, to uda się stworzyć tzw. Katowice rulebook, czyli zasady rządzące wprowadzaniem Porozumienia paryskiego” – powiedział minister Kurtyka, pełniący jednocześnie funkcję prezydenta COP24.

Polityk ten mówił także o najważniejszych problemach, jakie mają zostać dotknięte podczas katowickiej konferencji. „Wysiłki podejmowane przez jedno państwo powinny być umiejscawiane w kontekście wysiłków podejmowanych przez inne. To jest kwestia zaufania. Potrzebujemy tej przejrzystości, żeby ufać sobie nawzajem, żeby wierzyć, że stoimy po tej samej stronie” – stwierdził.

„Musimy też pracować nad elastycznością systemów energetycznych. Kiedy myślimy o przyszłości energetyki, myślimy o nowych technologiach, o spadających kosztach. Ale trzeba czegoś więcej – elastyczności, która byłaby oparta na dwóch podstawach: na sieci i magazynowaniu” – powiedział Kurtyka.

„Rozmowa o klimacie, emisjach to wielkie wyzwanie cywilizacyjne. Od dwustu lat żyjemy w realiach rewolucji przemysłowej. W tym czasie liczba ludzi żyjących w stanie ubóstwa energetycznego spadła poniżej 1 miliarda. Jest to pewne osiągnięcie, ale ta liczba jest wciąż ogromna. Jest to zatem również wielkie wyzwanie, by dać tym ludziom dostęp do energii” – dodał minister.

„Dziś wiele państw jest uzależnionych od importu paliw i surowców. Odpowiedzi które zapadną w Katowicach muszą być także odpowiedzią na pytanie o ten problem” -zaznaczył Kurtyka. Dodał jednocześnie, że bezpieczeństwo energetyczne to kwestia zahaczająca także o ciągłość dostaw.

Komentarze