Kurtyka: Mamy różne źródła finansowania dla gospodarki wodorowej

18 maja 2021, 13:51
Zrzut ekranu 2021-05-18 o 13.48.12
Fot. Energetyka24
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Mamy różne źródła finansowania dla gospodarki wodorowej, m.in. w ramach dofinansowania z NFOŚiGW oraz funduszy unijnych - mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas wtorkowego spotkania dot. utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej.

Michał Kurtyka podkreślał, że Podkarpacka Dolina Wodorowa wpisuje się w działania przedstawione w programie Polski Ład, zapewniając wzmocnienie lokalnego potencjału gospodarczego.

Jak mówił szef MKiŚ, resort wraz z Krzysztofem Kubowem, rządowym pełnomocnikiem ds. gospodarki wodorowej, od miesięcy przygotowuje strategię wodorową.

"Słowem kluczem dla strategii jest współpraca" - podkreślił, wyjaśniając, że choć mamy inżynierów i techników, to w wypadku bardzo nowoczesnych technologii potrzebny jest krok naprzód: "umieć połączyć kompetencje w jednej spójny łańcuch wartości dodanej".

Podkreślił, że region podkarpacki i Rzeszów są dobrze przygotowane, by podjąć się tej roli.

"Rozmawiałem z elektrociepłownikami z regionu, którzy mówią, że jedna z elektrociepłowni jest przystosowana do nawet 20 proc. konsumpcji wodoru w swoim dzisiejszym zużyciu. Ale chcielibyśmy w 2030 r. mieć pierwszą w Polsce 50-megawatową elektrociepłownię napędzaną w pełni wodorem. (...) Chcielibyśmy mieć między 800 a 1000 autobusów w 2030 r., pierwsze lokomotywy wodorowe. Chcielibyśmy 2 GW elektrolizerów wodorowych pracujących na potrzeby bardzo różnych gałęzi, przede wszystkim przemysłu" - podkreślił.

Zadeklarował także, iż MKiŚ i cały rząd wspierają przedsięwzięcia modernizacyjne.

"Już dziś NFOŚiGW uruchomił program 600 mln zł Nowa energia właśnie na gospodarkę wodorową. Uruchomiliśmy nabór na polskie projekty dla inicjatywy unijnej IPCEI (Important Projects of Common European Interest - PAP). Mamy zgłoszone w Krajowym Planie Odbudowy (...) 800 mln euro, które trafi do polskiej gospodarki" - powiedział.

Dodał, że nowe programy są szansą dla regionu i miasta oraz przełożą się na wysokopłatne miejsca pracy.

image

 Reklama

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Antypis
środa, 19 maja 2021, 19:29

Przynajmniej hiszpanski Solaris zarobi na autobusach.

Atomowe rachunki
wtorek, 18 maja 2021, 18:03

A ile będzie kosztowało ogrzewanie z takiej ciepłowni?

EINSTEIN III
środa, 19 maja 2021, 15:47

Irracjonalnym, jest wytwarzanie wodoru z zamiarem jego spalania w ciepłowniach, bo przecież energię elektryczną potrzebną do jego wytworzenia (48-50 kWh na 1 kg H2) można wprost zamienić na cieplną. I tak będzie w najbliższych dekadach i stuleciach. Gospodarstwa domowe zapłacą 6 groszy za 1kWh.

AB
wtorek, 18 maja 2021, 16:48

Tak. Tym źródłem jest kieszeń podatników.

Tweets Energetyka24