Reklama

Elektroenergetyka

Energetyczne podsumowanie tygodnia [28 listopada - 4 grudnia]

Fot. PKN Orlen
Fot. PKN Orlen

Strategia Orlenu na najbliższą dekadę, nowe sankcje na Nord Stream 2 czy kolejne porozumienie OPEC+ to tylko niektóre z energetycznych wydarzeń tygodnia. Zapraszamy do podsumowania. 

Orlen2030 – polski czempion przedstawił strategię

Prezes PKN Orlen ogłosił w że Grupa wyda na strategiczne inwestycje ponad 140 mld zł. Priorytetem będą projekty oparte o długofalowe trendy, technologiczne, konsumenckie i środowiskowe. Koncern do 2030 r. zamierza osiągnąć poziom 2,5 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych.


Obajtek: ponad 140 mln zł na strategoczne inwestycje w Grupie Orlen do 2030 r.

NIK gromi ustawę antysmogową

Najwyższa Izba kontroli skrytykowała w poniedziałkowym raporcie ustawę mającą pomóc w walce ze smogiem. Zarzuciła Ministrowi Energii m.in. że przepisy wykonawcze nie spełniały swojej funkcji, a w niektórych przypadkach wręcz utrudniały realizację celów.

NIK: Ministerstwo Energii utrudniało walkę ze smogiem


Gaz-System gotowy do budowy Baltic Pipe

Spółka poinformowała w poniedziałek, że rozpoczynają się pierwsze prace budowlane w terenie, związane z projektem Baltic Pipe. Gaz-System posiada już komplet decyzji oraz zakontraktowanych wszystkich wykonawców robót, nadzoru, certyfikacji, głównych dostaw i wszystkich innych branż.

Baltic Pipe: umowy z wykonawcami podpisane, rozpoczynają się prace budowlane


"Mój prąd" rozbił bank 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało w czwartek, że budżet programu dopłat do instalacji fotowoltaicznych "Mój Prąd" został wyczerpany. Ministerstwo zapewniło jednocześnie, że będzie kontynuacja programu w przyszłym roku. 

MKiŚ: wyczerpał się budżet "Mojego Prądu", będzie kontynuacja w przyszłym roku

Koronawirus niełaskawy dla węgla

Szef PGG poinformował w piątek, że zapotrzebowanie na węgiel energetyczny w Polsce spadło o 7 milionów ton. Ma to związek z epidemią koronawirusa i obniżonym zapotrzebowaniem na energię. 

PGG: zapotrzebowanie na węgiel spadło o ok. 7 mln ton 


USA dociskają Nord Stream 2

Obie izby Kongresu amerykańskiego parlamentu (Senat i Izba Reprezentantów) ustaliły w czwartek wspólny tekst ustawy o budżecie obronnym (NDAA). Projekt zmienia plany w sprawie wycofania części wojsk USA z Niemiec oraz Afganistanu i zawiera dodatkowe sankcje w sprawie Nord Stream 2.

Projekt budżetu pentagonu: rozszerzenie sankcji wobec NS2


OPEC+ wciąż ostrożny z podażą

W piątek po pięciu dniach trudnych negocjacji kraje OPEC+ zgodziły się złagodzić ograniczenia dotyczące produkcji ropy naftowej. Będą wytwarzać o 500 tys. baryłek dziennie więcej, począwszy od stycznia.

Kraje OPEC+ zgadzają się na zwiększenie produkcji ropy


Duńczycy żegnają się z ropą i gazem

Do roku 2050 Dania zakończy wszelkie prace związane z poszukiwaniem oraz wydobyciem ropy i gazu na Morzu Północnym - poinformowała w piątek agencja Reutera. Wczoraj na taki scenariusz przystał duński parlament.

Oficjalnie: Dania kończy z wydobyciem ropy i gazu


Reklama

Komentarze

    Reklama