Reklama

Elektroenergetyka

Ceny miedzi w Szanghaju mocno zyskują

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie nieznacznie rosną, za to na giełdzie w Szanghaju zyskały ponad 2 proc. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana na LME wyżej o 0,1 proc. - po 9.736,50 USD za tonę - informują maklerzy. W Szanghaju na giełdzie metali miedź zyskała 2,1 proc. do 71.620 juanów za tonę, najwyżej od 27 X.

Na Comex w Nowym Jorku miedź traci 0,38 proc. do poziomu 4,3800 USD za funt.

W Chinach spodziewane jest złagodzenie regulacji dotyczących rynku nieruchomości, a to sprzyja poprawie prognoz zapotrzebowania na miedź.

Chińskie władze rozważają wprowadzenie środków łagodzących sytuację gospodarczą w kraju. Na większe wsparcie może też liczyć nękany niedoborami gotówki chiński sektor nieruchomości.

Analitycy wskazują, że ceny miedzi mogą wzrosnąć w krótkiej perspektywie, m.in. z powodu niskich zapasów tego metalu. Rozluźnienie obostrzeń wobec sektora nieruchomości w Chinach, które staje się coraz bardziej zauważalne, może również stanowić wsparcie makro dla cen metali bazowych, w tym również miedzi.

Władze niektórych chińskich miast złagodziły m.in. zasady sprzedaży gruntów pod budowę po tym, jak deweloperzy, którym brakuje gotówki, zaczęli ograniczać swoje oferty zakupu działek. To z kolei zagroziło funduszom samorządów miast, które z działalności deweloperskiej na ich terenie mają spore dochody.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 80 USD do 9.726,00 USD za tonę.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP

Komentarze