Reklama

Portal o energetyce

EBOiR pożyczy Ukrainie 300 mln dolarów na zakup gazu

  • photo
    photo

Naftogaz liczy na otrzymanie 300 milionów dolarów kredytu z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Środki miałyby zostać przeznaczone na uzupełnienie rezerw gazu przed zbliżającym się sezonem zimowym. Wiceprezes spółki poinformował, że trwają negocjacje w tej sprawie, a ich zakończenie spodziewane jest na przełom września i października br.

,,Jesteśmy w trakcie negocjacji linii kredytowej z EBOiR. Spodziewamy się otrzymać we wrześniu lub październiku pożyczkę w wysokości 300 milionów dolarów. Za te pieniądze zostanie zakupiony gaz do podziemnych magazynów, stanowiący rezerwy przed nadchodzącą zimą” – powiedział Siergiej Konowets, wiceprezes Naftogazu. Dodał również, że okres kredytowania może wynosić około trzech lat.

Służby prasowe spółki poinformowały, że pożyczka zostanie udzielona tylko pod warunkiem kontynuacji przez ukraińskie władze polityki liberalizacji rynku, zmniejszania taryf oraz ustanawiania przejrzystych zasad funkcjonowania Naftogazu i jego podmiotów zależnych.

Przypomnijmy, że od kilku miesięcy Ukraina aktywnie poszukuje środków finansowych na zakup niezbędnej ilości gazu przed zbliżającym się sezonem zimowym 2015 / 2016. W tym celu prowadzone są rozmowy m.in. z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, EBOiR oraz Międzynarodową Korporacją Finansową.

(JK)

 

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama