Reklama

Elektromobilność

Dziś poznamy 5 finalistów konkursu na pierwsze polskie auto elektryczne

Fot. Paul Krueger / Flickr.com
Fot. Paul Krueger / Flickr.com

Spółka Electromobility Polnad odpowiedzialna za realizację planu stworzenia pierwszego polskiego auta elektrycznego ogłosi dziś 5 finalistów konkursu na wizualizacje samochodu. Ostateczny projekt przeznaczony do produkcji zostanie wyłoniony w przyszłym roku w formie głosowania publiczności.

WysokieNapiecie.pl poinformowało o wynikach pierwszego przesłuchania projektantów polskiego auta elektrycznego. Spośród 66 nadesłanych pomysłów nadwozia pierwszego polskiego elektryka, szczęśliwie odrzucono infantylne i mało profesjonalne wizualizacje. Wybrano 15 projektów, które zostaną zaprezentowane bezpośrednio przez autorów w czasie spotkania z członkami komisji konkursowej. Jeszcze dziś jury ma wyłonić finałową dziesiątkę.

Jak informuje portal WysokieNapiecie.pl w trakcie trwających właśnie spotkań autorzy otrzymują sugestię poprawek. Na ich wprowadzenie twórcy projektów będą mieli czas do 12 września, gdy komisja wybierze 5 zwycięzców. Zgodnie z zapisami regulaminu konskursu jury w trakcie wyboru projektu kieruje się czterema najważniejszymi parametrami: produkowalnością, ergonomię, mobilnością/miejskością i bezpieczeństwem.

Zobacz także: Opublikowano projekty pierwszego polskiego auta elektrycznego

Kontrowersje wzbudza sposób wyłonienia zwycięzcy. Zgodnie z harmonogramem wyboru ma dokonać… publiczność. godnie z deklaracjami polityków zdecydować mają obywatele w głosowaniu. Według informacji podanych przez WysokieNapiecie.pl warunek swoistych igrzysk dla ludu spółka prawdopodobnie zrealizuje za pomocą gali transmitowanej na żywo, podczas której jury będzie wybierać finalistów we współpracy z widzami głosującymi np. za pomocą sms-ów.

Zgodnie z zapowiedziami spółki Electromobility Poland prototypy polskich aut elektrycznych mają powstać już w przyszłym roku. Seria kilku samochodów ma być dopuszczona do ruchu na polskich drogach już w 2019 roku. oszt realizacji projektu jest szacowany przez ekspertów na przynajmniej 1 mld euro.

Zobacz także: Polski samochód elektryczny już w 2018 roku?

Komentarze