Reklama

Gaz

Do fińskiego portu dostarczono rury na potrzeby projektu Nord Stream 2

Jak informuje Nord Stream AG: do portu Kotka w Finlandii dostarczono 108 tys. rur, które mają posłużyć budowie rurociągu Nord Stream 2. 

„108 tys. rur dostarczono do Kotki. Projekt Nord Stream 2 jest na dobrej drodze do realizacji. Dostarczy inwestycje i miejsca pracy w Unii Europejskiej” – poinformował Nord Stream AG odpowiedzialny za budowę magistrali.

Gazociąg Nord Stream 2 ma powstać do 2019 r. i mieć docelową przepustowość 55 mld m3 surowca rocznie. Będzie przebiegał pomiędzy Rosją i Niemcami wzdłuż już istniejącego rurociągu Nord Stream 1. 

Inwestycja jest bardzo kontrowersyjna i rodzi sprzeciw wielu krajów Europy Środkowej. Wskazują one na jej niekompatybilność z inicjatywą Unii Energetycznej, a także zagrożeniem geopolitycznym dla państw tranzytowych jak Ukraina czy Polska. Nie wiadomo również czy nową niemiecko-rosyjską rurę obejmą unijne przepisy antymonopolowe. To kwestia sporna, która stała się przedmiotem zainteresowania Komisji Europejskiej. 

Kotka to tylko jedna z planowanych baz logistycznych na potrzeby inwestycji. Podobne propozycje złożono np. łotewskiej Windawie czy duńskiemu Rone. Władze Łotwy i Szwecji uważają, że takie placówki mogą zostać wykorzystane przez rosyjskie służby i zmniejszą bezpieczeństwo regionu. 

Zobacz także: 

 

Komentarze