Reklama

Elektromobilność

Do 2020 r. powstanie w Polsce niemal 200 stacji ładowania aut elektrycznych

Fot. Greenway
Fot. Greenway

Sieć punktów szybkiego ładowania samochodów elektrycznych w Polsce przybiera realne kształty. Operator systemu – spółka Greenway Infrastructure Poland (GWP) już w październiku tego roku odda do użytku 14 nowych stacji, zaś do połowy 2020 roku niemal 200. Nowoczesne ładowarki dostarczą Delta Energy Systems oraz Efacec.

Wyboru dostawców dokonano po zakończonym w lipcu 2017 roku przetargu. Spośród 5 oferentów to właśnie ładowarki Delta oraz Efacec spełniły wszystkie wysokie wymagania postawione przez Greenway.

Oprócz typowych kryteriów przetargowych takich jak cena, termin dostawy, możliwość zintegrowania z dowolnym systemem operacyjnym, sprzęt poddano także specjalnym próbom. M.in. sprawdzono, jak urządzenie radzi sobie z ekstremalnymi temperaturami (-25 do +45 st. C). Ważna była też intuicyjność i łatwość obsługi dla końcowych użytkowników, oraz rozwiązania zapewniające komfort użytkowania. Przykładowo, specjalnie przygotowany interfejs wraz z ekranem dotykowym bardzo łatwo będzie można obsługiwać bez zdejmowania rękawiczek.

Zobacz także: ,,Prototyp elektroauta gotowy w 2018 roku”, czyli polska droga do elektromobilności [RELACJA]

Wybór dwóch dostawców ma zapewnić szybki rozwój sieci:

– Do połowy 2020 roku chcemy uruchomić niemal 200 stacji ładowania. – mówi Rafał Czyżewski, prezes Greenway Infrastructure Poland. – To ogromne przedsięwzięcie logistyczne, wiemy też, z jaką niecierpliwością użytkownicy pojazdów elektrycznych czekają na naszą sieć. Dlatego postawiliśmy na dwie sprawdzone firmy z branży energetycznej. Dwóch dostawców działających równolegle zdecydowanie przyspieszy proces uruchamiania nowych stacji szybkiego ładowania. Cieszymy się również z tego, że wybrane ładowarki są zaawansowane technologicznie i produkowane na terenie Unii Europejskiej. Daje to nam gwarancję najwyższej jakości urządzeń, co za tym idzie, komfortu naszych użytkowników.

Instalacje ładowarek zaczęły się w połowie września, a pierwszych 14 punktów zostanie oddanych do użytku w największych miastach Polski już w  październiku. Do końca tego roku powstanie ich jeszcze kilkadziesiąt.

Wybrane punkty ładowania będą mogły obsługiwać aż 4 pojazdy jednocześnie. Co ważne przy wykorzystaniu ładowarek Delta będzie możliwe ładowanie dwóch pojazdów jednocześnie prądem stałym (czyli z mocą ok. 50 kW). To duże udogodnienie dla kierowców, gdyż ułatwi sprawne ładowanie pojazdu bez nadmiernego oczekiwania w kolejce. Tego typu ładowarki instalowane będą w miejscach o większym zapotrzebowaniu na usługę ładowania, gdzie można spodziewać się większego obłożenia. Ładowarki Efacec oferują pojedyncze ładowanie prądem stałym i instalowane będą w miejscach o mniejszym zapotrzebowaniu na szybkie ładowanie.

Zobacz także: Kurtyka dla Energetyka24: Elektromobilność to projekt obywatelski

Ładowanie nowoczesnymi szybkimi ładowarkami zajmuje od 20 do 40 minut, dlatego punkty będą najczęściej zlokalizowanie przy centrach handlowych oraz głównych drogach. Ma to zapewnić komfort kierowców – z jednej strony tego typu lokalizacje zapewnią wygodny sposób spędzenia czasu ładowania, z drugiej rozmieszczenie stacji umożliwi właścicielom pojazdów elektrycznych przejechanie długich dystansów, zapewniając możliwość doładowania na trasie.

Właściciele samochodów elektrycznych nie tylko dbają o ekologię. Dzięki dobremu rozlokowaniu punktów ładowania i dostępie do ładowarek umożliwiających szybkie ładowanie, oszczędzą również czas. – przekonuje Rafał Czyżewski – Podczas ładowania można zrobić zakupy czy wypić kawę. Kiedy wrócimy do samochodu, on już będzie na nas czekał z naładowanymi akumulatorami.

Sieć jest realizowana przy wsparciu unijnym w ramach instrumentu Łącząc Europę. Dofinansowanie projektu to kwota ponad 3 milionów euro.

Nowe punkty szybkiego ładowania – uruchamiane w II połowie września i na początku października 2017:

 1. Centrum Matarnia Gdańsk, Złota Karczma 26, 80-001 Gdańsk
 2. Atrium Copernicus Toruń, Żółkiewskiego 15, 87-100 Toruń
 3. Atrium Promenada Warszawa, Ostrobramska 75C, 04-175 Warszawa
 4. Gemini Park Tarnów, Nowodąbrowska 127, 33-100 Tarnów
 5. Millenium Hall Rzeszów, Al. Kopisto 1, 35-315 Rzeszów
 6. CH Łomianki Warszawa, Brukowa 25, 05-092 Łomianki
 7. Galeria Dekada Sieradz  Wojska Polskiego 11, 98-200 Sieradz
 8. Galeria Veneda Łomża, Zawadzka 38, 18-400 Łomża
 9. Port Łódź, Pabianicka 245, 93-457 Łódź
 10. Ferio Legnica, Chojnowska 41, 59-220 Legnica
 11. Gemini Park Bielsko Biała, Leszczyńska 20, 43-300 Bielsko-Biała
 12. Park Handlowy Eden Zgorzelec   , Jeleniogórska 40, 59-900 Łagów
 13. Wola Park Warszawa, Górczewska 124, 01-460 Warszawa
 14. Korczowa Dolina Handlu i Magazynowania Radymno, Młyny 90, 37-552 Młyny

Ciekawostki techniczne – ładowarki Delta:

 • Dwa punkty ładowania DC – docelowo łącznie do 150 kW DC
  • CCS do 100 kW DC
  • CHAdeMo do 62,5 kW DC
  • Dwa punkty ładowania AC – docelowo łącznie do 65 kW AC
   • wtyczka typu 2 43 kW
   • gniazdo typu 2 22 kW

Możliwość równoległego ładowania 2 pojazdów prądem stałym (DC). Lokalne uwierzytelnianie poprzez kartę RFID – Greenway właśnie zaczął ich wydawanie.

Ciekawostki techniczne – ładowarki Efacec

 • Szybkie ładowanie dowolnego kompatybilnego pojazdu
 • ładowanie do 80% w czasie krótszym niż 30 minut
 • Kilka standardów (CHAdeMO, CCS i AC Type-2)
 • Równoczesne ładowanie prądem stałym (DC)  i zmiennym (AC)

Lokalne uwierzytelnianie poprzez kartę RFID – Greenway właśnie zaczął ich wydawanie.

Zobacz także: Wiceprezes PGE: Realizujemy elektromobilność pod kątem potrzeb samorządów

Komentarze