Reklama

Portal o energetyce

Damen buduje statek wsparcia dla elektrowni wiatrowych

  • Szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund T. Andrzejczak. Fot. SGWP

Holenderska grupa stoczniowa Damen rozpoczęła budowę pierwszego w historii statku zabezpieczenia operacji morskich SOV (Service Operations Vessel), którego najważniejszym zadaniem będzie wsparcie budowy, a później eksploatacji farm wiatrowych na Morzu Północnym.

Uroczystość cięcia blach pod nowej klasy jednostkę przeprowadzono w rumuńskiej stoczni Damen Shipyards Galati. Statek SOV o nazwie „Bibby WaveMaster 1” jest konstruowany dla brytyjskiej firmy Bibby Marine Services. Budowa jednostki była poprzedzona wieloletnim procesem projektowania i konsultacji z firmami realizującymi inwestycje w strefie przybrzeżne.

Celem było stworzenie platformy przewożącej w jak najbardziej komfortowych warunkach personel budujący i obsługujący różnego typu instalacje morskie – w tym przede wszystkim elektrownie wiatrowe. Osiągnięto to m.in. przez odpowiednie rozmieszczenie kabin mieszkalnych na śródokręciu, wydajny system stabilizacji i dynamicznego pozycjonowania. Dostęp do elektrowni wiatrowych bezpośrednio z SOV ma się odbywać w pierwszej kolejności poprzez specjalny trap z kompensacją ruchów pionowych. Słuszność założonych rozwiązań już sprawdzono podczas prób modelowych w holenderskim instytucie badań morskich MARIN.

Montaż kadłuba statku SOV rozpocznie się w kwietniu, natomiast jego wodowanie jest planowane na początek przyszłego roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama