Reklama

Elektromobilność

Daimler zaprezentował pierwszy elektryczny pojazd ciężarowy

Fot. ORPA
Fot. ORPA

Elektryczny samochód ciężarowy Daimlera skorzysta w przyszłości z rewolucyjnej technologii ładowania baterii. Samochód trafi na rynek w USA, Europie oraz Japonii.

Należąca do Daimlera Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC) oficjalnie zaprezentowała w Nowym Jorku model FUSO eCanter – pierwszy seryjny, w pełni elektryczny pojazd ciężarowy. W ciągu dwóch kolejnych lat MFTBC planuje dostarczyć do klientów 500 sztuk eCanter. Skala produkcji zostanie zwiększona w 2o19 r. Samochód trafi na rynek w USA, Europie oraz Japonii.

Zobacz także: W Niemczech powstanie elektroniczna autostrada dla ciężarówek

Jak powiedział Marc Llistosella, prezydent Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation oraz  kierownik Daimler Trucks Asia: „W czasach, gdy wszyscy mówią o napędzanych prądem ciężarówkach, jako pierwsi wprowadzamy na rynek w pełni elektryczny, seryjny samochód ciężarowy. Mając długoletnie doświadczenie w dziedzinie napędów alternatywnych, jesteśmy dumni z wejścia w nową erę”.

Pierwsi klienci, którzy skorzystają z pojazdów eCanter w Stanach Zjednoczonych, to UPS oraz organizacje non-profit z Nowego Jorku. W Japonii, 25 sztuk eCanter trafi do firmy Seven-Eleven Co., Ltd. Elektryczna ciężarówka FUSO jest w stanie przejechać 100 km na jednym ładowaniu. Jej ładowność wynosi 3,5 tony. eCanter jest zasilany dzięki sześciu zespołom baterii litowo-jonowych, o pojemności 13.8 kWh każdy. Jak informuje Daimler, w porównaniu z samochodami napędzanymi silnikami diesla, EV FUSO zapewnia oszczędność 1000 euro na każde przejechane 10,000 km.

Produkcja pojazdu  rozpoczęła się już w lipcu, w fabryce położonej w portugalskim Tramagal. Zakład dostarczy elektryczne ciężarówki FUSO na rynki europejskie i do USA. Daimler poinformował ponadto, że zainwestował w izraelską spółkę StoreDot Ltd., specjalizującą się w nanotechnologii, systemach ładowania oraz materiałach magazynujących energię.Obie firmy podejmą strategiczne partnerstwo na polu błyskawicznego ładowania baterii litowo-jonowych.

Zobacz także: Elektromobliność a polityka, czyli co tak naprawdę napędza elektroauta? [ANALIZA]

Opracowana przez StoreDot technologia FlashBattery ma pozwalać na naładowania każdego EV w podobnym czasie, jaki zajmuje napełnienie zbiornika paliwa pojazdu spalinowego. Umożliwi ponadto efektywniejsze hamowanie rekuperacyjne, przyczyniając się tym samym do zwiększenia zasięgu samochodów elektrycznych. W przyszłości technologia zostanie wykorzystana w kolejnej generacji FUSO eCanter.

W pierwszej połowie roku,  firma StoreDot zademonstrowała koncepcję pięciominutowego ładowania pojazdów elektrycznych, możliwego dzięki zastosowaniu w bateriach składników organicznych oraz nanomateriałów.

Prezentację można obejrzeć tutaj.

Jak informuje Daimler, opracowywane przez StoreDot baterie nowego rodzaju są obecnie w zaawansowanym stadium rozwoju. Zostaną wykorzystane w pojazdach elektrycznych będących aktualnie w fazie projektowania.

Zobacz także: Wiceprezes PGE: Realizujemy elektromobilność pod kątem potrzeb samorządów

Komentarze