Reklama

Portal o energetyce

Coraz bliżej porozumienia w sprawie dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę

Agencja informacyjna TASS podaje, że w przygotowywanym porozumieniu gazowym pomiędzy UE, Ukrainą i Rosją zostanie uwzględniony postulat Gazpromu dotyczący zakupu przez Naftogaz dodatkowych ilości surowca i wypełnienia nim podziemnych magazynów.

Spotkanie w tej sprawie odbędzie się po 20 czerwca i wezmą w nim udział zarówno przedstawiciele władz politycznych (Maroš Šefčovič, Władimir Demczyszyn, Aleksander Nowak), jak i wysłannicy koncernów odpowiadających za realizację umowy – ukraińskiego Naftogazu i rosyjskiego Gazpromu.

Według źródeł dyplomatycznych w Brukseli, na które powołuje się TASS, osiągnięto trójstronne porozumienie nie tylko w kwestii wypełnienia podziemnych magazynów gazem, ale również warunków na jakich będzie odbywał się cały proces – w tym terminów oraz sposobów finansowania.

Informator odmówił komentarza w kwestii pojawiających się regularnie spekulacji na temat pomocy Komisji Europejskiej dla Kijowa, ukierunkowanej na współfinansowanie zakupu omawianych rezerw ,,błękitnego paliwa”. Dodał tylko, że prowadzone negocjacje dotyczą cen gazu oraz jego tranzytu do Europy zarówno w okresie letnim, jak i jesiennym. Celem jest wypracowanie porozumienia obejmującego cały sezon zimowy 2015 / 2016.

(JK)

Komentarze