Reklama

Gaz

Chiny: gaz zaczyna wypierać węgiel

Już w tym roku produkcja gazu ziemnego w Chinach może wzrosnąć o 5%. Chiński rząd podjął również zdecydowane kroki w celu zmniejszenia krajowego zużycia węgla. Oba działania są ściśle skorelowane.

Produkcja gazu ziemnego w Chinach w 2016 roku może wzrosnąć o 5%. Rząd Państwa Środka podjął również zdecydowane kroki w celu zmniejszenia zużycia węgla. Działania Chińczyków mają za zadanie zmusić duże przedsiębiorstwa państwowe do produkcji i konsumpcji błękitnego paliwa. Informację przekazała BMI Research dodając również, że celem władz będzie zwiększenie udziału gazu ziemnego w miksie energetycznym z obecnego 6% do 10% w 2020 roku.

Chiński koncern Sinopec planuje w tym roku zwiększyć wydobycie błękitnego paliwa w kraju o 18%. To dopiero pierwszy krok ponieważ docelowo do 2020 roku wolumen wydobywanego surowca ma wzrosnąć aż dwukrotnie. W dynamiczną ekspansję na rynku gazu zaangażowane są również koncerny CNOOC i PetroChina. Pierwszy z nich, dzięki nowemu projektowi wydobywczemu na Morzu Południowochińskim w 2016 roku planuje zwiększyć produkcję o 2 miliardy metrów sześciennych. Drugi z nich przewiduje wzrost wydobycia na poziomie miliarda metrów sześciennych w tym roku.

Zobacz także: Kurtyka: Polska liderem rozwoju czystych technologii węglowych

Zobacz także: Prezes Gazpromu: zwiększyliśmy dostawy do Polski o 37%

 

Reklama

Komentarze

    Reklama