Reklama

Portal o energetyce

Chińczycy i Saudyjczycy będą wspólnie realizować globalne projekty solarne

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Firma Shanghai Electric, wielonarodowy konglomerat produkcji energii i sprzętu elektrycznego, podpisała protokół porozumienia zakładający współpracę z koncernem ACWA Power z Arabii Saudyjskiej. Współpraca obejmie międzynarodowe projekty czystej energii, tym samym kontynuując ekspansję grupy w krajach położonych wzdłuż Inicjatywy Pasa i Drogi.

Protokół porozumienia jest symbolem działalności Shanghai Electric w krajach objętych Inicjatywą Pasa i Drogi. Stanowi również kolejny krok w kierunku realizacji celu ACWA Power w zakresie generacji energii elektrycznej na poziomie 150 GW do roku 2030.

Obie firmy trudniące się generacją czystej energii podpisały dokument o współpracy strategicznej w trakcie wizyty przewodniczącego i głównego dyrektora wykonawczego Shanghai Electric Zhenga Jianhua w Arabii Saudyjskiej w dniu 16 kwietnia. Zakres współpracy obejmie projekty energetyczne, w tym na budowę turbin gazowych, rozwój systemów odsalania, a także generację energii termalnej, fotowoltaicznej, słonecznej termalnej, wiatrowej i w cyklach kombinowanych. 

Zgodnie z planem reformy „2030 Vision", rząd saudyjski zamierza zwiększyć generację energii odnawialnej tak, aby stanowiła ona 30% zużycia energetycznego kraju do roku 2030. Firma Shanghai Electric współpracowała z ACWA Power przy budowie zakładów solarnych od kwietnia 2018 r., wnosząc wkład w realizację planu. 

„Partnerstwo z obustronnymi korzyściami pozwoli nam na ściślejszą współpracę z ACWA Power w zakresie realizacji projektów czystej energii na całym świecie i budowę naszej marki na skalę międzynarodową wraz z ciągłą ekspansją działalności w krajach objętych inicjatywą” – skomentował Zheng dodając, że grupa planuje dodatkowe inwestycje w regionie w najbliższych latach. 

Firma Shanghai Electric wkłada wysiłek w rozwój zagraniczny. W 2018 r. działalność zagraniczna firmy przekroczyła 11,2 miliarda RMB (około 1,67 miliarda dolarów). Około 11% wzrostu jest wynikiem przychodu z globalnych inwestycji, inżynierii międzynarodowej i eksportu. 

W celu wsparcia ekspansji marki firma Shanghai Electric wdraża specjalne metody globalnego rozwoju. W ramach pierwszej z nich grupa założyła działalność w dziewięciu krajach objętych Inicjatywą Pasa i Drogi, w tym w Wietnamie, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Iraku i Malezji. Druga, jednocześnie realizowana metoda opiera się na zwiększaniu obecności w krajach inicjatywy, w których firma już realizuje projekty. Do ostatnich sukcesów należy projekt integracji węgla i elektryczności w Pakistan Thar, projekt energii solarno-termalnej w Dubaju, projekty energetyczne w Pakistan Qasim i Sahiwal oraz realizacja projektów turbin gazowych w Panamie i Serbii. (Centrum Prasowe PAP) 

Komentarze