Reklama

Chemia

Kowalczyk: nowe regulacje ws. gospodarki odpadami już od 1 września

Fot.:KPRM
Fot.:KPRM

1 września to realna data wejścia w życie przepisów mających uszczelnić gospodarkę odpadową w Polsce - ocenił w piątek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Ministerstwo Środowiska chce m.in. wzmocnić inspektorów środowiska i zwiększyć odpowiedzialność firm.

Kowalczyk poinformował na konferencji prasowej, że ministerstwo przygotowało dwa projekty nowelizacji ustaw: o Inspekcji Ochrony Środowiska i odpadach, które mają ukrócić nieprawidłowości w gospodarce odpadowej w Polsce. Resort liczy, że w przyszłym tygodniu pakiet zostanie przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów i następnie w niedługim czasie przez rząd.

Kowalczyk ocenił, że ustawy mogą zostać uchwalone jeszcze w lipcu, tak by od września weszły w życie. "1 września to realna data" - dodał szef resortu środowiska.

Nowe przepisy w ustawie o IOŚ pozwolą m.in. wzmocnić uprawnienia inspektorów ochrony środowiska. Nie będą oni musieli informować o kontroli i będą mogli ją przeprowadzić o każdej porze dnia i nocy. Ustawy przewidują także większą odpowiedzialność przedsiębiorców. Nie będą oni mogli doładować odpadów dłużej niż rok, wysypiska będą musiały być monitorowane.

ML/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama