Reklama

Chemia

Energa Invest zainwestuje w rozwój płockiej petrochemii

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Energa Invest, jako lider konsorcjum wykonawców, podpisała z PKN Orlen umowę ws. budowy nowego Głównego Punktu Zasilania GPZ-3 w Zakładzie Elektrociepłowni w Płocku - poinformowała w środę spółka. Dodano, że będzie to największa tego typu inwestycja w Polsce i jedna z większych w Europie.

Inwestycja obejmuje zaprojektowanie, a następnie wybudowanie i rozruch 24-polowej rozdzielnicy 110 kV (GIS), 56 pól rozdzielnic 30 kV oraz układu zasilania z bloku gazowo-parowego poprzez dwa transformatory 75 MVA z przesuwnikami fazowymi.

"Połączenia pomiędzy rozdzielnią 110 kV a 30 kV realizowane będą poprzez linie kablowe 110 kV oraz cztery transformatory o mocy 75 MVA 110/30 kV. Ponadto inwestycja zakłada budowę ponad 5 km szynoprzewodów o napięciu 30 kV oraz ponad 0,6 km o napięciu 20 kV" - przekazano w informacji prasowej.

Według planów inwestycja ma powstać w ciągu 23 miesięcy.

"Grupa Orlen, zgodnie ze strategią do 2030 roku, inwestuje w nowoczesne i przyjazne środowisku technologie energetyczne. Wśród nich jest budowa nowego Głównego Punktu Zasilania GPZ-3 w Zakładzie Elektrociepłowni w Płocku" - poinformowano.

 Reklama / Fot. Gary Bembridge / Flickr
Reklama / Fot. Gary Bembridge / Flickr

Spółka przekazała, że będzie to największa tego typu inwestycja w Polsce i jedna z większych w Europie. Inwestycja umożliwi też zasilenie instalacji produkcyjnych niezbędnych do rozbudowy Zakładu Produkcyjnego w Płocku, w tym infrastruktury wchodzącej w program rozwoju petrochemii.

"Z sukcesem przechodzimy przez proces integracji z Grupą ORLEN. Jest on ukierunkowany na rozwój spółki jako wyspecjalizowanego podmiotu inżynieryjnego, który będzie realizował zadania dla pozostałych spółek należących do Grupy, w szczególności w formule EPC, czyli +pod klucz+, i GRI – generalnej realizacji inwestycji. Mamy w tym zakresie już pierwsze znaczące osiągnięcia" - powiedział, cytowany w informacji prasowej, dyrektor biura projektów elektroenergetycznych w Enerdze Invest Marek Domozych.

Grupa Kapitałowa Orlen, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Koncern dysponuje zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama