Reklama

Gaz

Ceny gazu dla Polski zbliżone do zachodnioeuropejskich? "To możliwe"

Fot. www.pgnig.pl
Fot. www.pgnig.pl

Naszym celem jest zapewnienie polskim odbiorcom cen gazu zbliżonych maksymalnie do poziomów obserwowanych w Europie Zachodniej - zadeklarował Maciej Woźniak.

Podczas dyskusji w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego wiceprezes PGNiG skomentował kwestię budowy połączeń służących dywersyfikacji dostaw gazu do Polski: „Choć wykorzystujemy oczywiście infrastrukturę przesyłową, to nie budujemy jej bezpośrednio, ponieważ nie jesteśmy operatorem. Rzecz jasna w dużej mierze od nas zależy, czy ona powstaje czy nie” - zauważył na wstępie Maciej Woźniak. 

„W przypadku terminala mamy zarezerwowane ok. 30% przepustowości i dążymy do  wykorzystania i zwiększania tego współczynnika, m.in. stąd drugi kontrakt katarski, dostawa z USA oraz być może kolejne kontrakty krótko i średnioterminowe” - kontynuował. Odnosząc się do budowy połączenia Baltic Pipe wiceszef PGNiG zauważył, że kluczowa jest w tym momencie procedura open season.

„Infrastruktura zewnętrzna interesuje nas o tyle, że może być i mamy nadzieję będzie, szlakiem dywersyfikacji dostaw do Polski” - kontynuował Woźniak. Dodał również, że celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której zdolności importowe naszego kraju będą dwukrotnie większe, niż zapotrzebowanie - pozwolić na to mają realizowane oraz planowane projekty. „To z jednej strony zabezpieczy nas przed ryzykiem dostaw ze Wschodu, z drugiej wpłynie pozytywnie na rynek, stymulując konkurencję” - podkreślił.

„Mamy nadzieję, że dzięki temu ceny w Polsce będą maksymalnie zbliżone do cen odbiorców europejskich” - zakończył wiceprezes PGNiG ds. handlowych.

Zobacz także: Niskie ceny LPG napędzają sprzedaż aut na gaz

Zobacz także: Wiceprezes PGNiG: Zainwestujemy miliard złotych w innowacje

Komentarze