• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Ceny gazu dla Polski zbliżone do zachodnioeuropejskich? "To możliwe"

Fot. www.pgnig.pl
Fot. www.pgnig.pl

Naszym celem jest zapewnienie polskim odbiorcom cen gazu zbliżonych maksymalnie do poziomów obserwowanych w Europie Zachodniej - zadeklarował Maciej Woźniak.

Podczas dyskusji w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego wiceprezes PGNiG skomentował kwestię budowy połączeń służących dywersyfikacji dostaw gazu do Polski: „Choć wykorzystujemy oczywiście infrastrukturę przesyłową, to nie budujemy jej bezpośrednio, ponieważ nie jesteśmy operatorem. Rzecz jasna w dużej mierze od nas zależy, czy ona powstaje czy nie” - zauważył na wstępie Maciej Woźniak. 

„W przypadku terminala mamy zarezerwowane ok. 30% przepustowości i dążymy do  wykorzystania i zwiększania tego współczynnika, m.in. stąd drugi kontrakt katarski, dostawa z USA oraz być może kolejne kontrakty krótko i średnioterminowe” - kontynuował. Odnosząc się do budowy połączenia Baltic Pipe wiceszef PGNiG zauważył, że kluczowa jest w tym momencie procedura open season.

„Infrastruktura zewnętrzna interesuje nas o tyle, że może być i mamy nadzieję będzie, szlakiem dywersyfikacji dostaw do Polski” - kontynuował Woźniak. Dodał również, że celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której zdolności importowe naszego kraju będą dwukrotnie większe, niż zapotrzebowanie - pozwolić na to mają realizowane oraz planowane projekty. „To z jednej strony zabezpieczy nas przed ryzykiem dostaw ze Wschodu, z drugiej wpłynie pozytywnie na rynek, stymulując konkurencję” - podkreślił.

„Mamy nadzieję, że dzięki temu ceny w Polsce będą maksymalnie zbliżone do cen odbiorców europejskich” - zakończył wiceprezes PGNiG ds. handlowych.

Zobacz także: Niskie ceny LPG napędzają sprzedaż aut na gaz

Zobacz także: Wiceprezes PGNiG: Zainwestujemy miliard złotych w innowacje

Komentarze