Biden zablokował budowę ropociągu z Kanady. "Zniewaga wobec najważnieszego sojusznika"

21 stycznia 2021, 10:38
13983053516_4a78fda91f_k
Fot. Lorie Shaull / Flickr

Joe Biden oficjalnie odwołał zezwolenie niezbędne dla budowy rurociągu Keystone XL (KXL) - podaje agencja Reutera. Obrócił tym samym w ruinę nadzieje kanadyjskiego przemysłu naftowego.

Inwestycja, której koszt szacuje się na 8 miliardów dolarów, miała umożliwić transport kanadyjskiej ropy do amerykańskich rafinerii. I mowa tutaj o naprawdę potężnych wolumenach, sięgających 830 tys. baryłek dziennie.

Choć budowa na terytorium Kanady rozpoczęła się już jakiś czas temu, to projekt napotykał sporo trudności po stronie amerykańskiej. Ostatnich dwanaście lat to głównie historia sprzeciwów zgłaszanych przez właścicieli ziemskich, rdzennych mieszkańców oraz ekologów.

Reklama
Reklama

„Choć z zadowoleniem przyjmujemy zaangażowanie prezydenta w walkę ze zmianami klimatu, to jesteśmy rozczarowani” - oświadczył Justin Trudeau, premier Kanady. Dodał, że niezależnie od powyższego „docenia” decyzję Bidena o wypełnieniu jednej z  jego obietnic wyborczych.

Znacznie bardziej stanowcza była reakcja szefa rządu prowincjonalnego w Albercie: „To cios dla gospodarki Kanady i Alberty. Niestety, jest to zniewaga wymierzona w najważniejszego sojusznika i partnera handlowego Stanów Zjednoczonych” - grzmiał Jason Kenney.

Wzburzenie wydaje się być zrozumiałe, ponieważ Kanada to czwarty co do wielkości producent ropy naftowej na świecie. Większość wydobycia eksportowana jest do rafinerii na terytorium USA. W 2019 było to aż 3,8 mln b/d - w czasie gdy całościowy eksport wyniósł 6,8 mln b/d.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Roman
sobota, 30 stycznia 2021, 15:39

Trudeau jako lewicowy populista powinien rozumieć Bidena. Będąc na jego miejscu pewnie zrobił by podobnie. Czyli aby zadowolić swych sponsorów i elektorat zakazał by budowy bezpiecznego i dużo bardziej efektywnego podziemnego ropociągu nakazał by by było jak do tej pory czyli energochłonny transport koleją.

Raf
piątek, 22 stycznia 2021, 21:20

No to widać, że nie tylko NS2 blokują.

Komentator
czwartek, 21 stycznia 2021, 17:40

Po co "jednemu z największych eksporterów" ropy naftowej jakimi podobno są Stany Zjednoczone rurociąg z Kanady o wydajności przeszło 800 tys baryłek dziennie? To wielkość odpowiadająca 1/5 całego eksportu ropy z Rosji, która naprawdę jest jednym z największych eksporterów.

Olo
niedziela, 24 stycznia 2021, 08:35

Może po to aby mieć jeszcze tańszą ropę dla własnej gospodarki?

Tweets Energetyka24