• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Austria wprowadza dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych

Austriacki rząd zdecydował się stymulować nabywanie pojazdów elektrycznych przez obywateli. 

Zdaniem Die Presse jednorazowa dopłata do samochodu elektrycznego w Austrii wyniesie 4000 euro. Wsparcie ma wzmocnić tempo wymiany aut co będzie mieć wpływ na redukcję emisji. Austria zajmuje trzecie miejsce wśród krajów UE z największą ilością spalin w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Aby pokryć koszty związane z nowym programem wsparcia ze strony państwa, proponuje się uchylenie ulg podatkowych dla właścicieli samochodów z silnikiem wysokoprężnym, które obowiązują w Austrii, od początku 1990 roku.

Podobne ulgi do wprowadzanych w Austrii obowiązują w Niemczech (3000 euro na samochód hybrydowy i 5000 euro dla elektrycznych) i Francji (5000 euro dla hybrydowych i 6500 dla elektrycznych).

Warto przypomnieć, że także polski rząd coraz mocniej wspiera rewolucję dokonującą się w motoryzacji. W czerwcu PGE Polska Grupa Energetyczna, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Politechnika Warszawska, Enea, ENERGA oraz TAURON Polska Energia podpisały list intencyjny dotyczący wspólnych działań na rzecz rozwoju, promowania i upowszechniania elektromobilności w Polsce oraz rozwoju przemysłu związanego z tym obszarem. 

Zobacz także: Tesla przyspiesza budowę olbrzymiej fabryki baterii do samochodów

Komentarze