• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Zielone światło dla elektrowni Olkiluoto. Trzeci reaktor osiągnął moc krytyczną

Fot.: commons.wikimedia.org

Spółka TVO, będąca operatorem elektrowni, poinformowała w komunikacie, że trzeci reaktor jądrowy w Olkiluoto osiągnął dziś (21.12.2021) moc krytyczną, przechodząc tym samym pomyślnie wszystkie testy.

Jak zapewnia fiński Urząd ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Jądrowego, warunki dla testów krytyczności i niskiego poboru mocy zostały spełnione, aby elektrownia zaczęła działać zgodnie z planem. Próby obejmują również ponowne sprawdzenie reaktorów po przeprowadzonych modyfikacjach.

Zbliżamy się do momentu, w którym OL3 zacznie produkować duże ilości bezemisyjnej energii elektrycznej, której nasze zelektryfikowane społeczeństwo coraz bardziej potrzebuje. Dzięki tej inwestycji stopień samowystarczalności kraju przekroczył 90 proc. - stwierdza fiński minister handlu i przemysłu Mika Lintilä.

OL3 będzie największą elektrownią na skandynawskim i bałtyckim rynku energii elektrycznej. Obiekt składający się z 3 reaktorów będzie generować moc rzędu 1600 MW.

Energia z reaktora popłynie w krajowych liniach energetycznych już w styczniu 2022 roku, natomiast osiągnięcie pełnej mocy przewidywane jest na czerwiec przyszłego roku.

Wydarzenie to mialo charakter historyczny, gdyż Ostatni blok jądory w Finlandii został oddany do użytku ponad 40 lat temu. Elektrownia jądrowa Olkiuloto składała się do tej pory z dwóch reaktorów uruchomionych w 1979 oraz 1982 roku. Ukończenie budowy trzeciego zaplanowane było na 2009 rok.

Komentarze