Reklama

Wiadomości

Wielka Brytania udzieli gwarancji kredytowych ukraińskiemu Enerhoatomowi

Fot. Enerhoatom
Fot. Enerhoatom

Wielka Brytania udzieli ukraińskiej państwowej spółce Enerhoatom gwarancji kredytowych w wysokości 192 mln funtów, co ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy - ogłosił w środę brytyjski rząd po wizycie w Kijowie ministra ds. bezpieczeństwa energetycznego Granta Shappsa.

Reklama

Gwarancje będą zapewnione poprzez UK Export Finance, rządową agencje wspierania eksportu. W ramach umowy mająca siedzibę w Wielkiej Brytanii spółka Urenco dostarczy Enerhoatomowi usługi wzbogacania uranu, które są niezbędne do wytwarzania paliwa jądrowego.

Reklama

Połowa energii elektrycznej na Ukrainie pochodzi z elektrowni atomowych. Ukraina ma cztery elektrownie atomowe, w tym największą - Zaporoską Elektrownię Atomową, która jest zarazem największa w Europie, ale przed rosyjską napaścią w lutym 2022 r. większość usług jądrowych i paliwa jądrowego otrzymywała od Rosji. W ramach zmniejszania zależności energetycznej w czerwcu ubiegłego roku Ukraina podpisała umowę z amerykańską firmą Westinghouse na dostawę paliwa do wszystkich swoich elektrowni jądrowych.

Czytaj też

"Nasze wsparcie dla Ukrainy w obliczu barbarzyńskiej inwazji Putina jest niezachwiane - Wielka Brytania nadal stoi po stronie Ukrainy, gdy odpiera ona rosyjskie ataki i odbudowuje kraj. Putin wykorzystał energię jako broń wojenną: dzisiejsze działania wspierające dostawy paliwa jądrowego pomogą Ukrainie zakończyć zależność od rosyjskich dostaw i wzmocnić jej bezpieczeństwo energetyczne" - oświadczył Grant Shapps, który spotkał się z kierownictwem ukraińskiego ministerstwa energii, a także odwiedził jedną z uszkodzonych przez Rosjan elektrowni atomowych.

Reklama

Według ministerstwa ds. bezpieczeństwa energetycznego, nowe gwarancje kredytowe zwiększą niewojskową pomoc finansową Wielkiej Brytanii dla Ukrainy do blisko 5 mld funtów.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama