Reklama

Wiadomości

Ukraina wzmocni ochronę Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej

Rowienskaja AES. Ukraina / CCO Public Domain

W związku z „zainteresowaniem” Rosji infrastrukturą energetyczną Ukrainy podjęliśmy decyzję o wzmocnieniu ochrony Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej na północnym zachodzie kraju, niedaleko granicy z Polską - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu rówieńskiego Witalij Kowal.

Reklama

Nowe środki ostrożności będą obejmowały m.in.: ustanowienie punktów kontrolnych na drogach dojazdowych do obiektu, wybudowanie zapór na drogach polnych, ograniczenie ruchu prywatnych samochodów i osób nie będących pracownikami elektrowni, a także zakaz używania wideorejestratorów w pojazdach i dronów oraz fotografowania i nagrywania w miejscach objętych ograniczeniami - napisał gubernator na Telegramie.

Reklama
Reklama

Oddana do użytku na początku lat 80. XX wieku Rówieńska Elektrownia Jądrowa jest jedną z czterech funkcjonujących siłowni jądrowych na Ukrainie - obok elektrowni Zaporoskiej, Południowoukraińskiej i Chmielnickiej. Obiekt położony w mieście Warasz i składający się z czterech reaktorów znajduje się około 170 km od granicy z Polską.

Rosyjskie wojska okupują od marca Zaporoską Elektrownię Jądrową w Enerhodarze na południu Rosji, największą siłownię nuklearną w Europie. Teren elektrowni był wielokrotnie ostrzeliwany, a w obiekcie i jego okolicach stacjonują żołnierze najeźdźcy. Władze w Kijowie oskarżają Kreml o stosowanie "terroryzmu jądrowego", zagrażającego bezpieczeństwu Ukrainy i całego kontynentu europejskiego.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama