Reklama

Wiadomości

Ukraina wysyła wojsko do Czarnobyla. „Strefa Wykluczenia ma strategiczne znaczenie”

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ukraina wysłała żołnierzy, by patrolowali tzw. Strefę Wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni jądrowej, w której w 1986 roku doszło do katastrofy.

Reklama

Jak poinformował Daily Mail, rząd w Kijowie zdecydował się wysłać żołnierzy do czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Mają oni patrolować ten obszar w poszukiwaniu zwiastunów możliwego ataku ze strony Rosji. Działania ukraińskiego wojska wynikają ze strategicznego położenia Strefy - leży ona na najkrótszej drodze między terytorium Rosji a Kijowem. W razie ataku Rosjan i ich sojuszników na Ukrainę, tereny objęte wyłączeniem po katastrofie czarnobylskiej będą miały kluczowe znaczenie dla obrony ukraińskiej stolicy.

Reklama

Wyposażeni w osobiste środki ochrony radiacyjnej oraz dozymetry żołnierze będą kontrolować lasy oraz miasta Strefy w poszukiwaniu oznak możliwego ataku ze strony Rosji. Jak wskazuje Daily Mail, nie są to siły mające służyć jako pierwsza linia obrony - chodzi jedynie o rozpoznanie i zbieranie informacji.

Czytaj też

W sobotę 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1:23 w bloku energetycznym nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni jądrowej doszło do wypadku – przegrzany reaktor RBMK-1000 spowodował wybuchy wodoru, pożar i rozprzestrzenienie się substancji promieniotwórczych. W następstwie skażeniu uległ obszar prawie 150 tysięcy kilometrów kwadratowych. Na obszarze 2600 kilometrów kwadratowych ustanowiono tzw. Strefę Wykluczenia.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama