Reklama

Wiadomości

Tauron wspiera dzieci obrońców elektrowni jądrowych

Autor. Tauron / Mat. prasowe

Tauron wsparł organizację wypoczynku dla dzieci pracowników ukraińskich elektrowni jądrowych. Udział w wypoczynku bierze 89 dzieci, których rodzice, służąc w Gwardii Narodowej Ukrainy, bronią elektrowni jądrowych. Dzieci te zostały dotknięte koszmarem wojny. Organizatorem pobytu jest fundacja SLOW BESKID, a środki finansowe przekazała Fundacja Tauron.

Reklama

Świetnie, że udało się zorganizować, tak po stronie polskiej, jak i ukraińskiej krąg przyjaciół, dzięki któremu zapewniliśmy prawie stu dzieciom miesiąc oddechu od wojny. Uśmiech dziecka to zawsze powód do szczęścia, choć troską napawa nas powrót dzieci do miast, w których nadal toczy się ta straszna wojna. Mamy nadzieję spotkać się z nimi ponownie już podczas ferii zimowych – mówi Małgorzata Hałkowska, wiceprezes Fundacji Slow Beskid.

Reklama

Bezpieczeństwo to słowo łączące ludzi na całym świecie. Bezpieczeństwo jest ważne dla każdego człowieka, podobnie, jak dla naszej branży. Mamy nadzieję, że wizyta ukraińskich gości dała im chwilę wytchnienia i przypomni, jak wspaniale jest nie czuć zagrożenia. Mamy nadzieję, że nasze bliskie więzi, szacunek i zrozumienie to fundament pod współpracę w przyszłości – wyjaśnia Artur Warzocha, wiceprezes Tauron Polska Energia.

Dzieci przyjechały z miast związanych z ukraińskimi elektrowniami jądrowymi:Kijów (dzieci pracowników ukraińskich elektrowni atomowych, ewakuowanych z terenów okupowanych i frontowych), Slavutycz (Elektrownia w Czernobylu), Chmielnicky (Elektrownia Atomowa w Chmielnickym), (Elektrownia Atomowa w Baraszu) i Zaporoże (Elektrownia Atomowa w Energodarze). Dzieciom towarzyszy 10 dorosłych.

Reklama

Dzieci przybyły do Polski na zaproszenie Fundacji SLOW BESKID. Finansowanie pobytu zapewniły Fundacja Tauron (Polska), Fundacja im. Michaila Wasilewskiego (Ukraina), działająca w porozumieniu z Narodowym Przedsiębiorstwem Energetyki Atomowej Energoatom, miasto Krosno, Fundacja SLOW BESKID oraz inni donatorzy.

Dzieci spędziły 20 dni w Krośnie i pięć dni w Krakowie. Przewidziane były liczne atrakcje: wizyty w muzeach Podkarpacia i Krakowa, dzień w Energylandii, wycieczki do Zamku Kamieniec, Rezerwatu Prządki, Iwonicza Zdroju, Rymanowa Zdroju, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce, Magurskiego Parku Narodowego, do Dukli i Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja. Nie zabrakło zajęć rekreacyjnych na basenie krytym i w krośnieńskim aquaparku.

Czytaj też

W Krakowie dzieci odwiedziły Wawel, wędrowały po Trakcie Królewskim, penetrowały Podziemia Rynku, poznawały tajemnice Barbakanu i Murów Obronnych. Program zawierał wiele spotkań z rówieśnikami – zarówno z mieszkającymi w Krośnie uchodźcami z Energodaru, jak i polskimi harcerzami.

Pomoc w Polsce

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Grupa Tauron prowadzi szeroko zakrojone działania wspierające uchodźców wojennych. Energetyczny lider przygotował między innymi specjalne kanały obsługowe w języku ukraińskim, to dedykowana, uproszczona strona internetowa, pozwalająca na załatwienie najczęstszych spraw.

W działania pomocowe zaangażowała się także Fundacja TAURON.  Środki przekazywane są organizacjom udzielającym wsparcia w Ukrainie. Pomoc finansowa dla Ukrainy wyniosła już ok. 1 mln zł.

W marcu i kwietniu Tauron zawarł również dwie umowy darowizny z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych (RARS), na rzecz wsparcia odbudowy infrastruktury energetycznej Ukrainy. Dzięki temu na Ukrainę trafiło 25 transformatorów,  6 ton przewodów energetycznych, 13 bębnów kablowych, 168 słupów, uchwyty odciągowe i przelotowe oraz dodatkowe elementy służące do budowy linii energetycznych.

Natomiast w Tauron Arenie Kraków w pierwszej połowie marca uruchomiona została Dziecięca Przystań, w której organizowane były zajęcia sportowe, animacje, zabawy dla najmłodszych. Na miejscu ukraińskie dzieci oraz ich opiekunowie mogą liczyć na wsparcie psychologów i pedagogów. We wszystkich spółkach Grupy prowadzone są zbiórki darów na rzecz dzieci uczestniczących w zajęciach organizowanych w Tauron Arenie, zaś sami pracownicy Grupy organizowali pomoc w wielu lokalizacjach i różnej  formie.

Tauron / Mat. prasowe

Reklama

Komentarze

    Reklama