Wiadomości

Kiedy decyzja ws. lokalizacji atomu? PEJ wskazują termin

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe zamierza w tym roku wystąpić o decyzję lokalizacyjną dla elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformował podczas czwartkowego podpisania porozumienia w sprawie konsorcjum projektowego dla polskiej elektrowni jądrowej Łukasz Młynarkiewicz - p.o. prezesa zarządu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

"Zbliża się do końca procedura transgraniczna, możemy powiedzieć, że jesteśmy na bardzo zaawansowanym etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej, decyzji zasadniczej i jeszcze w tym roku zamierzamy wystąpić uzyskanie decyzji lokalizacyjnej, co oznacza że jesteśmy już bardzo blisko rozpoczęcia prac terenowych na Pomorzu" - powiedział Młynarkiewicz.

Szefowie firm PEJ, Westinghouse i Bechtel w czwartek podpisali umowę dot. konsorcjum projektowego i usług inżynierskich przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Młynakiewicz poinformował, że nadrzędnym celem PEJ na ten rok jest wypracowanie warunków umowy pod przyszłą umowę na projektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

P.o. prezes ocenił, że podpisanie tej umowy to odwiercie całkowicie nowego etapu w projekcie budowy elektrowni jądrowej, oraz nowy etap w zakresie współpracy polsko-amerykańskiej dla realizacji tej inwestycji.

"Dzisiejsza umowa z firmami Westinghouse i Bechtel to bez wątpienia kamień milowy, to swoista kropka nad i jeżeli chodzi o model realizacji tej inwestycji" - dodał.

Poinformował też, że firma Bechtel będzie przyszłym wykonawcą tej inwestycji. Przypomniał on, że brała ona udział w pracach inżynieryjnych i budowlanych ponad 80 proc. reaktorów jądrowych w Stanach Zjednoczonych i około 150 projektach jądrowych na całym świecie.

Źródło:PAP

Komentarze