Wiadomości

Holandia: parlament wzywa rząd do przyspieszenia prac nad budową nowych elektrowni jądrowych

Fot. Pixabay

Zarówno ugrupowania koalicyjne (VVD, CDA i CU), jak i opozycyjne partie prawicy JA21, PVV i Groep Van Haga wezwały ministra klimatu i energii Roba Jettena do przyspieszenia prac nad powstaniem nowych elektrowni jądrowych w Niderlandach.

Partie chcą zmniejszyć w ten sposób energetyczną zależność Holandii od Rosji.

W porozumieniu koalicyjnym znalazł się zapis o budowie dwóch elektrowni nuklearnych, które miałyby uzupełniać energię słoneczną, wiatrową i geotermalną. Jak zauważa dziennik „De Telegraaf", do tej pory rząd niewiele zrobił w celu zaplanowania powstania nowych elektrowni.

Gazeta informuje, że w związku z tym „wyraźna" większość w izbie niższej parlamentu (Tweede kamer) domaga się od gabinetu przyspieszenia tych prac i oczekuje od ministra Jettena informacji na temat konkretnych działań gabinetu w celu powstania reaktorów wytwarzających energię atomową.

Czytaj też

„Musimy przyspieszyć transformację energetyczną, aby zmniejszyć naszą zależność od Rosji" – powiedział dziennikowi Silvio Erkens rzecznik ds. energii największego ugrupowania parlamentarnego VVD premiera Marka Ruttego.

„Holandia musi zrealizować budowę dwóch nowych elektrowni jądrowych, które uzgodniono w umowie koalicyjnej, a rząd powinien szybko podjąć decyzje dotyczące ich lokalizacji i sfinansowania budowy" – dodaje Erkens.

Źródło:
PAP

Komentarze