Reklama

Wiadomości

Co z SMR od OSGE? Prezes Orlenu: rozpoczęliśmy rozmowę na temat nowej formuły

Autor. Grupa Orlen / YouTube

– Rozpoczęliśmy z naszymi partnerami rozmowę o nowej formule realizacji tego przedsięwzięcia (budowy SMR razem z Synthosem – red.). Tym niemniej, chcemy podkreślić, że widzimy potrzebę rozwoju tej technologii – ogłosił prezes Orlenu Ireneusz Fąfara podczas konferencji wynikowej.

Nowy prezes Orlenu Ireneusz Fąfara w trakcie omawiania wyników finansowych spółki za pierwszy kwartał br. nawiązał do planów firmy w energetyce jądrowej. Orlen – za pośrednictwem join venture z Synthosem, czyli Orlen Synthos Green Energy – chce stawiać w Polsce małe reaktory jądrowe (SMR) BWRX-300 od GE Hitachi. Jednak po zmianie władzy i ujawnieniu problemów, które napotkał projekt (spór z ABW), nie było jasne, jaka będzie przyszłość przedsięwzięcia.

SMR od Orlenu. Deklaracja nowego prezesa ws. małych reaktorów

Ze słów Fąfary wynika, że Orlen zamierza doprowadzić do tego, by utrzymać harmonogram dla SMR ze strategii spółki – pierwsza mała elektrownia miałaby zostać uruchomiona około 2030 roku.

– Wiemy, że termin ten – z uwagi zarówno na stopień zaawansowania technologii, jak i kwestie regulacyjne i pozwoleniowe – jest wyzwaniem. Tym niemniej, chcemy podkreślić, że widzimy potrzebę rozwoju tej technologii – mówił prezes Orlenu. Według szefa koncernu SMR będą dalej się rozwijać, a spółka przygląda się temu, co dzieje się w zakresie rozwoju tej technologii.

– Dlatego też m.in. rozpoczęliśmy z naszymi partnerami rozmowę o nowej formule realizacji tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że dla dobra projektu, obu stron, a przede wszystkim dla dobra Polski, te rozmowy będą toczyły się konstruktywnie i niedługo je zakończymy – zaznaczył Fąfara.

Prezes Orlenu, pytany później o to, co jest do poprawy we współpracy z Synthosem i co należałoby zmienić, odpowiedział: – Na ten moment wolałbym nic nie komentować.

Reklama

Zmiany w Orlenie i pierwszy kwartał 2024 r.

Prezes płockiej spółki wyraził też zdanie, które jasno wskazuje na to, że Orlen będzie dalej aktywny w sektorach związanych z transformacją energetyczną. – Transformacja energetyczna przyspiesza, postępuje znacznie szybciej, niż się spodziewano. To jest realny biznes, a nie ideologia. Uważamy, że Orlen może stać się kluczowym graczem w Europie Środkowej i Wschodniej – mówił.

Dla Fąfary to pierwsza konferencja wynikowa w tej roli. Został prezesem Orlenu 10 kwietnia 2024 r. Tego samego dnia wyszły na jaw problemy ze szwajcarską spółką – Orlen Trading Switzerland. Do sprawy OTS podczas konferencji wynikowej nawiązał także prezes. – Robimy wszystko, co możemy, korzystając z najlepszych specjalistów i kancelarii na świecie, żeby odzyskać te pieniądze (z OTS – red.). Ale czy je odzyskamy? Nie wiem – powiedział.

Po pierwszym kwartale 2024 r. Orlen zanotował zysk 2 mld 785 mln zł i był on niższy o 6 mld 686 mln zł w porównaniu analogicznym okresem roku ubiegłego. Koncern podał, że przychody ze sprzedaży Grupy Orlen za trzy miesiące tego roku wyniosły 82 mld 332 mln zł i były niższe o 33 mld 496 mln zł rok do roku. Jak wyjaśniono w komunikacie, spadek przychodów ze sprzedaży dotyczył głównie segmentu gaz, rafineria, energetyka oraz wydobycie.

Reklama
Źródło:PAP / Energetyka24
Reklama

Komentarze (1)

  1. Eytu

    powinnismy jako panstwo wybudowac olbrzymia elektrownie otec przy elektrowni jadrowej nad baltykiem. dlaczego? elektrownie atomowe przyczyniaja sie do podgrzewania planety - ogrzewaja rzeki i oceany, elektrownie otec konwertuja roznice temperatur za pomoca pompy ceipla i np amoniaku na prace mechaniczna a potem np elektryczna. niestety oceany za sa nawiedzane przez liczne monsuny i wielkie fale tsunami ktore niszcza drogie instalacje. natomiast baltyk jest bardzo ciekawym i spokojnym morzem bez przyplywow. wykorzystanie cieplej wody z leketrowni atomowej pozwoli na wykorzystanie czesci ciepla z wody chlodzacej reaktory.

Reklama