Reklama

Wiadomości

Austria złożyła pozew do TSUE przeciwko taksonomii

fot. pxfuel.com / Creative Commons Zero - CC0

Austriacki rząd złożył w piątek pozew do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeciwko rozporządzeniu Komisji Europejskiej w sprawie taksonomii i uznaniu energetyki jądrowej za zrównoważone źródło energii.

Reklama

Austria od samego początku sprzeciwiała się klasyfikacji gazu ziemnego i energetyki jądrowej jako zrównoważonej i groziła pozwem. Austriacka minister ochrony klimatu Leonore Gewessler  wielokrotnie nazwała taksonomię „greenwashingiem" oraz „spełnianiem życzeń lobby nuklearnego". Jej zdaniem energia jądrowa jest „zdecydowanie zbyt droga i zbyt powolna, aby móc wnieść wkład w tej krytycznej dekadzie dla ochrony klimatu", a rozwiązanie to nie rozwiąże problemu, tylko go zaostrzy.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W złożonym pozwie strona austriacka powołuje się na raport miedzynarodowego grona ekspertów, z którego wynika, że energetyka jądrowa nie powinna być wliczona do unijnej taksonomii ponieważ nie jest równoważonym źródłem energii, jednak prawnicy nie uznają tej linii argumentacji za szczególnie mocną. Strona wskazuje również braki proceduralne, gdyż państwa UE miały zbyt mało czasu na ocenę działań.

Austria liczy na to, że inne państwa członkowskie Unii Europejskiej także przyłączą się do pozwu.

Na początku lipca Parlament Europejski przyjął propozycję Komisji Europejskiej o zakwalifikowaniu gazu ziemnego oraz energetyki jądrowej jako zrównoważone źródła energii. Ich uznanie jasno określa, czy dana inwestycja jest przyjazna dla środowiska oraz umożliwi pozyskanie środków od UE i rynków finansowych w te właśnie źródła.

Reklama

Komentarze

    Reklama