• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

Westinghouse wybuduje na Ukrainie pięć nowych reaktorów

Fot. enenrgoatom.com.ua
Fot. enenrgoatom.com.ua

Enenrgoatom i  Westinghouse Electric Company podpisało kontrakt na budowę pięciu nowych reaktorów AP1000 na terenie Ukrainy. 

Łączna wartość projektu opiewa na sumę 30 miliardów dolarów.

Do porozumienia doszło w siedzibie Departamentu Energii w Waszyngtonie. Westinghouse Electric Company i Energoatom, państwowe przedsiębiorstwo jądrowe na Ukrainie, podpisały we wtorek wyłączną umowę na dostawę amerykańskich reaktorów Westinghouse AP1000.

„Westinghouse z dumą wspiera obecnie działającą flotę Ukrainy naszymi wiodącymi w branży paliwami i usługami. Umowa ta dodatkowo wzmacnia nasze wieloletnie partnerstwo z Energoatom. Stanowi ona kluczowy punkt w rozwoju przyszłości Ukrainy w zakresie bezemisyjnej energii dzięki wykorzystaniu wiodącego na świecie reaktora jądrowego do zaspokojenia długoterminowych potrzeb energetycznych” – powiedział Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse.

Dokończenie budowy EJ Chmielnicki zostało określone jako projekt pilotażowy, a w przyszłości strony mają wybudować cztery kolejne bloki energetyczne z wykorzystaniem najnowszej amerykańskiej technologii AP1000. Całkowity koszt projektu wyniesie do 30 miliardów dolarów.

Technologia AP1000 to sprawdzony reaktor Gen III+, posiadający m.in. unikalne, w pełni pasywne systemy bezpieczeństwa oraz wysoką wydajność operacyjną. Technologia zapewni Ukrainie korzyści związane z zakupami, budową oraz eksplantacja elektrowni.

Podpisanie porozumienia odbyło się w obecności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Jennifer Granholm, sekretarz ds. energii Stanów Zjednoczonych oraz ministra energetyki Ukrainy Hermana Haluszczenko.

Reklama

Reklama

Komentarze