Atom

Vattenfall zbuduje nowe elektrownie jądrowe w Estonii

Fot. Unsplash
Fot. Unsplash

W tym samym czasie, gdy państwowa firma Vattenfall zamyka na przełomie roku elektrownię jądrową w Szwecji, podpisano porozumienie z Estonią o pomocy w budowie nowych elektrowni atomowych.

Szwedzka państwowa firma Vattenfall pomoże Estonii w budowie nowych małych elektrowni jądrowych.

„Uzgodniliśmy, że będziemy pracować razem nad projektem, aby zobaczyć, czy możliwe jest zbudowanie małego reaktora modułowego w Estonii” - mówi Torbjörn Wahlborg, szef produkcji energii elektrycznej w Vattenfall.

W ten sposób Vattenfall pomoże w budowie nowej elektrowni jądrowej w Estonii. Jednocześnie na przełomie roku firma zamknie reaktor 50 km w przeciwnym kierunku w Ringhals w Szwecji.

"Myślę, że to bardzo niezwykłe, że zamyka się energię jądrową w Szwecji w tym samym czasie, gdy państwa bałtyckie inwestują w to źródło. Chciałbym, żeby coś podobnego zrobiono w Szwecji" - powiedział Lars Hjälmered w rozmowie z SVT, rzecznik opozycyjnej Moderate Party ds. polityki energetycznej.

Reklama

Reklama

Start za dziesięć lat 

Estoński partner Vattenfall, Fermi Energia, rozpoczął planowanie lokalizacji elektrowni jądrowych w Estonii. Elektrownie jądrowe, które według Vattenfall mogą zostać uruchomione za dziesięć lat.

- Tak, to dość konkretny projekt. Są dwa potencjalne lokalizacje - mówi Torbjörn Wahlborg z Vattenfall.

Komentarze