Reklama

Atom

USA: Pentagon zawarł kontrakty na projekt mobilnych reaktorów jądrowych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Amerykański Departament Obrony zawarł trzy kontrakty na zaprojektowanie mobilnych małych reaktorów jądrowych dla armii Stanów Zjednoczonych.

Jak podaje serwis Defensenews, Pentagon przyznał kontrakty firmom BWX Technologies, Inc., Westinghouse Government Services oraz X-energy. Na ich mocy spółki mają 2 lata na opracowanie planu mobilnego mikroreaktora jądrowego, który mógłby zostać dostarczony siłom USA stacjonującym poza kontynentalnymi Stanami.

Łączna wartość kontraktów to prawie 40 milionów dolarów. Środki pochodzą z budżetu „Projektu Pele”, którego celem jest wynalezienie prototypu reaktora o mocy od 1 do 5 megawatów, który mógłby np. zasilać ruchome bazy operacyjne. Urządzenie ma być mobilne, tj. musi być zdolne do szybkiego włączenia i wyłączenia oraz łatwe w transporcie drogowym, kolejowym, morskim i powietrznym, a przy tym bezpieczne.

Projekt Pele jest już drugą inicjatywą Departamentu Obrony USA, która ma na celu wynalezienie reaktora jądrowego nadającego się do potrzeb armii Stanów Zjednoczonych. Drugie takie przedsięwzięcie, które toczy się równolegle, ma na celu ustalenie możliwości pozyskania reaktorów o mocy od 2 do 10 MW.

Komentarze