Atom

USA chcą być światowym liderem w zakresie technologii jądrowych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Stany Zjednoczone powinny dążyć do uzyskania pozycji globalnego lidera w zakresie technologii jądrowych oraz wyparcia Rosji i Chin z rynku - wynika ze strategii opublikowanej przez Departament Energii.

W dokumencie możemy przeczytać, że celem jest m.in. wejście na rynki zdominowane przez państwowe podmioty z Rosji i Chin oraz podjęcie „odważnych działań” na rzecz wydobycia uranu. Chodzi tutaj o ograniczenie wzbogacania surowca sprowadzanego z zagranicy.

Autorzy strategii postulują, aby nie dopuścić do zbudowania silnych stosunków pomiędzy wspomnianymi wyżej krajami oraz państwami Europy wschodniej i Afryki. Jeżeli na czas nie zostaną podjęte odpowiednie działania, to uzyskanie przez Moskwę i Pekin pozycji dominującej na niektórych rynkach może stanowić „poważne wyzwanie geopolityczne” dla Stanów Zjednoczonych.

Departament proponuje również upoważnienie odpowiedniej komisji do wprowadzenia zakazu importu paliwa jądrowego, produkowanego w Rosji lub Chinach. Takie działanie ma służyć zapewnianiu bezpieczeństwa narodowego.

Komentarze