Atom

Ukraina będzie składowała zużyte paliwo atomowe w Czarnobylu 

Fot.: Flickr
Fot.: Flickr

W 2020 roku Ukraina przestanie wywozić zużyte paliwo z elektrowni atomowych do Rosji i zacznie składować je w strefie zamkniętej w Czarnobylu.

O decyzji poinformował 16 sierpnia prezes ukraińskiej spółki Energoatom Jurij Niedaszkowskij – informuje agencja Unian. Materiał powstały po wykorzystaniu paliwa atomowego będzie składowany w magazynie w czarnobylskiej strefie zamkniętej.  

Wraz z realizacją (inwestycji) Ukraina pozbędzie się ostatniego instrumentu nacisku związanego z pozycją monopolistyczną zajmowaną przez państwo-agresora” – stwierdził Niedaszkowskij.

„Niekiedy spekuluje się, lub otwarcie kłamie, mówiąc, że to wysypisko, albo cmentarzysko odpadów radioaktywnych. Jest to magazyn materiałów strategicznych, z których w przyszłości będzie można produkować ekologiczną i tanią energię elektryczną” – dodał prezes Energoatomu. 

Cena składowania zużytego paliwa atomowego w ukraińskim magazynie ma kosztować od czterech do pięciu razy taniej niż w Rosji. Pierwsze elementy infrastruktury magazynowej mają zostać oddane do użytku w 2019 roku. Wyposażenie magazynu produkowane jest obecnie przez amerykańską spółkę Holtec International.

Komentarze