Trump: finalizujemy umowę na budowę elektrowni atomowej w Polsce

24 czerwca 2020, 21:59
dwnld18_35_andrzej_duda_waszyngton_usa_js__5409
Fot.: prezydent.pl

- Finalizujemy umowę, która przyczyni się do rozwoju budowy elektrowni atomowej w Polsce - powiedział w Białym Domu Donald Trump podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy. 

Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Jest to pierwsza wizyta państwowa głowy państwa w Waszyngtonie po epidemii koronawirusa. To już piąte oficjalne spotkanie Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. 

"Finalizujemy umowę, która przyczyni się do rozwoju budowy elektrowni atomowej w Polsce. Będzie to zakup technologii od jedne jz naszych firm, która umożliwi projekt cywilnej energii atomowej" - powiedział Trump na konferencji.

Już kilka dni temu media donosiły, że w USA prezydent RP ogłosi ważne inwestycje, które przeprowadzone zostaną z pomocą amerykańskich firm. Wśród tematów przewijała się również elektrownia atomowa. 

Wcześniej Biały Dom na swojej stronie internetowej wydał oświadczenie, z którego wynikało, że elektrownia atomowa w Polsce będzie budowana z użyciem amerykańskich technologii.

"Polska opowiada się za Stanami Zjednoczonymi w dążeniu do pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

Stany Zjednoczone i Polska są w trakcie osiągania dwustronnego cywilnego porozumienia nuklearnego, które umożliwi Polsce zdecydowane postępy w budowie dużych elektrowni jądrowych przy użyciu amerykańskiej technologii" - czytamy. 

Już w 2010 roku poprzedni rząd w planie energetycznym Polski założył budowę elektrowni atomowej. Miała ona stanąć w tym roku, jednak nie wybrano jeszcze głównego wykonawcy, ani nawet miejsca elektrowni, choć od 10 lat funkcjonuje spółka mająca nadzorować prace nad budową elektrowni - PGE EJ1. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Darth
piątek, 26 czerwca 2020, 08:09

Od 10 lat istnieje spółka, która zajmuje się budową niczego. Kasa państwa płynie do prezesów, zarządu, urzędników itd.

Piotr
piątek, 26 czerwca 2020, 07:59

Wreszcie, bo przecież wszyscy mają dookoła elektrownie oprócz nas. Nawet Litwa ma... Czechy mają i budują 2 nowe. To konieczność.

Monter
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:50

Pierwszą E. A. powinien Duda postawić sobie w ogródku. Odpady składować w smoczej jamie A do zarządzania elektrownią powołać spółkę z o. o. żeby nie było komu odpowiadać.

Lechu
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:44

Cóż, liczyłem na jakiś przetarg i wybór najlepszej oferty. Ale cóż można było się spodziewać po obecnej władzy. Na kolankach do USA i zakup gotowca za grubą kasę.

Arej
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:39

Żenada, wszyscg zamykają i budują wiatraki bo wiatr jest za dadmo. Uran trzeba skladowac, koszt skladowania oowoduje ze energia jadrowa jest drozsza jak z oze. No ale Polska lubi drogo i na odwrot.

poniedziałek, 6 lipca 2020, 01:05

Jeszcze się musisz długo uczyć. Skoro wiatr jest za darmo to dlaczego ciągle dotuje się wiatraki?

piątek, 26 czerwca 2020, 12:41

Wiatraki sprawdzają się na bazarach.

asd
piątek, 26 czerwca 2020, 09:44

taa, drobnym odbiorcom w Niemczech już bokiem wychodzi ten "darmowy" prąd z OZE. Wszyscy muszą się dokładać do "darmowego" prądu. Ale to trzeba poszukać głębiej poczytać, porozmawiać, a nie bezkrytycznie słuchać wiatrakowej propagandy. Bez subsydiów wytwórcy nie udźwignęliby kosztów wytwarzania "darmowego" prądu.

Danka
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:26

Co z tego, że wiatraki produkują energię gdy wieje, nawet w nadmiarze ale nie ma jeszcze technologii by tę energię magazynować i uwalniać wtedy, gdy np. nie wieje. A poza tym wokół wiatraków nie jest ekologicznie i dziwi mnie, że Zieloni nie protestują - bo ptaszki, bo roślinki....

XXX
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:12

Zasil z wiatraka szpital i módl sie żeby nie przestało wiać

Adam
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:40

A tych wiatraków to po kilku layach nie trzeba utylozować? Poczytaj jak Niemcy utylizują swoje przez ZAKOPYWANIE bo nie mają co zrobić ze starymi!

Dax
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:30

Wszyscy tzn RFN? Pokaz proszę wyliczenia ile kosztuje kWh z wiatru a ile z atomu przez cały cykl życia elektrowni. Odpady radioaktywne trzeba składować, zgadza się. A siłownia wiatrowa po wyłączeniu z użytkowania znika? OZE w Polsce będzie rozwijane w tym z wiatru, takie źródła energii wymagają kompensowania. Jaki źródła energii kompensujący OZE proponujesz?

poniedziałek, 6 lipca 2020, 01:06

Nie zaproponuje bo nie wie co to jest ;)

rmarcin555
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:02

@Arej. Atom jest nie do zastąpienia. OZE ma swoje miejsce, ale "core" musi być stabilny. Gdyby Ci się chciało cokolwiek na ten temat poczytać to byś dawno to wiedział.

Tweets Energetyka24