• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

Trump: finalizujemy umowę na budowę elektrowni atomowej w Polsce

Fot.: prezydent.pl
Fot.: prezydent.pl

- Finalizujemy umowę, która przyczyni się do rozwoju budowy elektrowni atomowej w Polsce - powiedział w Białym Domu Donald Trump podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy. 

Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Jest to pierwsza wizyta państwowa głowy państwa w Waszyngtonie po epidemii koronawirusa. To już piąte oficjalne spotkanie Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. 

"Finalizujemy umowę, która przyczyni się do rozwoju budowy elektrowni atomowej w Polsce. Będzie to zakup technologii od jedne jz naszych firm, która umożliwi projekt cywilnej energii atomowej" - powiedział Trump na konferencji.

Już kilka dni temu media donosiły, że w USA prezydent RP ogłosi ważne inwestycje, które przeprowadzone zostaną z pomocą amerykańskich firm. Wśród tematów przewijała się również elektrownia atomowa. 

Wcześniej Biały Dom na swojej stronie internetowej wydał oświadczenie, z którego wynikało, że elektrownia atomowa w Polsce będzie budowana z użyciem amerykańskich technologii.

"Polska opowiada się za Stanami Zjednoczonymi w dążeniu do pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

Stany Zjednoczone i Polska są w trakcie osiągania dwustronnego cywilnego porozumienia nuklearnego, które umożliwi Polsce zdecydowane postępy w budowie dużych elektrowni jądrowych przy użyciu amerykańskiej technologii" - czytamy. 

Już w 2010 roku poprzedni rząd w planie energetycznym Polski założył budowę elektrowni atomowej. Miała ona stanąć w tym roku, jednak nie wybrano jeszcze głównego wykonawcy, ani nawet miejsca elektrowni, choć od 10 lat funkcjonuje spółka mająca nadzorować prace nad budową elektrowni - PGE EJ1. 

Komentarze