• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

Tchórzewski o miksie energetycznym: walczę o atom w Polsce, rozwój wiatraków „niemożliwy społecznie”

Fot. me.gov.pl
Fot. me.gov.pl

Podczas konferencji World Nuclear Spotlight Poland, minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił o swoich politycznych zabiegach związanych z budową elektrowni jądrowej w Polsce. Jak stwierdził, wewnątrz resortu energii podjęto już decyzję o włączeniu energii atomowej do miksu energetycznego. Polityk wspomniał też o uwarunkowaniach, które według niego uniemożliwiają rozwój energetyki wiatrowej nad Wisłą.

Minister Tchórzewski, otworzył konferencję World Nuclear Spotlight wystąpieniem dotyczącym polskiego miksu energetycznego. „Z punktu widzenia naszych, polskich ambicji, z punktu widzenia sytuacji po wejściu Polski do UE, w Polsce nastąpiło dużo inwestycji modernizacyjnych, w tym energetycznych, rozpoczęliśmy myślenie o miksie energetycznym. Temat energetyki jądrowej wywołałem do dyskusji jako minister gospodarki w 2007 roku” – powiedział.

„W 2015 roku stanęliśmy przed nowymi wyzwaniami. W tym wszystkim stale pada pytanie, jaki ma być w Polsce w najbliższych latach miks energetyczny. Jesteśmy po wielu dyskusjach w Komisjii Europejskiej, jesteśmy po szerokiej debacie w Polsce” – stwierdził polityk.

Tchórzewski podkreślił, że jego resort jest zdecydowany co do inwestycji w elektrownię atomową. „Ministerstwo Energii wewnętrznie, w ramach kierownictwa, podjęło decyzję, że chcemy w naszym miksie energetycznym widzieć energetykę jądrową. Polityka energetyczna, która wymusza spadek zużycia węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spotyka się z rosnącym zapotrzebowaniem na tą energię” – powiedział.

Szef resortu energii mówił tez o swoich obawach związanych z energetyką odnawialną. „Dopóki nie mamy pewności, że energetyka odnawialna będzie uzupełniona w 100% magazynami energii, musimy mieć związane z OZE konwencjonalne źródła energii” - stwierdził.

„Rozwój szerokiej energetyki wiatrowej w Polsce jest niemożliwy ze względów społecznych. Rozwój ten był w ostatnich latach bardzo dynamiczny (...), ale nie liczono się z opinią społeczną. Ruchy antywiatrakowe urosły do 100 tysięcy członków” – powiedział Tchórzewski.

„Ostro walczę w ramach polskiej polityki, by energetyka jądrowa znalazła w Polsce miejsce” – powiedział na koniec minister energii.

Komentarze