• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

Spychalski: Polska liczy na współpracę z Francją w zakresie energetyki jądrowej

Fot. Pixabay

- Wchodzimy w nowy etap relacji polsko-francuskich. Polska liczy na współpracę z Francją m.in. w zakresie energetyki jądrowej - powiedział we wtorek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, komentując wizytę prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce.

Spychalski podkreślił, że prezydent Francji odnosił się również do kwestii bezpieczeństwa energetycznego i Zielonego Ładu. "Prezydent Macron mówił o tym, że rozumie sytuację Polski, rozumie, dlaczego w Polsce tak dużo energii wytwarza się z paliw kopalnych i przekonywał do tego, że strona francuska jest dzisiaj w stanie pomóc nam w sprawiedliwej transformacji energetycznej" - mówił.

Rzecznik prezydenta powiedział również, że Polska liczy na współpracę energetyczną z Francją, ponieważ - jak zauważył - "ma (ona) najbardziej rozwiniętą energetykę jądrową, na którą Polska chce stawiać". Dodał, że strona francuska wyraziła pełną akceptację i wolę współpracy w tym zakresie.

Odnosząc się do propozycji spotkania w formule Trójkąta Weimarskiego, którą złożył w Warszawie Macron, Spychalski zwrócił uwagę, że prezydent Francji powiedział, iż w kontekście wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rola Francji, Niemiec i Polski jest "absolutnie fundamentalna". "Nasza współpraca jest absolutnie fundamentalna dla przyszłości Unii Europejskiej, pomyślnego rozwoju projektu europejskiego, stąd ta propozycja prezydenta Macrona" - dodał rzecznik prezydenta. 

Źródło:
PAP

Komentarze