Reklama

Atom

Rosja: koronawirus zagraża „atomowym miastom”, w tym tajnym ośrodkom jądrowym

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Szef Rosatomu, rosyjskiego państwowego przedsiębiorstwa z branży jądrowej, ostrzegł, że pandemia koronawirusa zagraża położonym w Rosji „atomowym miastom”, czyli strategicznym obiektom technologicznym, w tym - tajnym ośrodkom badawczym.

Jak podał The Guardian, Aleksy Lichaczow, prezes Rosatomu, stwierdził, że szalejąca pandemia koronawirusa jest zagrożeniem dla zarządzanych przez jego spółkę „atomowych miast”. Chodzi o miejscowości związane sciśle z rosyjskim przemysłem jądrowym, w których mieszczą się zakłady technologiczne i produkcyjne.

Niektóre z tych miast (np. Sarow) są zamknięte dla gości z zewnątrz, usuwano je nawet z cywilnych map i atlasów. W ośrodkach tych przez lata prowadzono badania nad bronią jądrową, które utrzymywano w ścisłej tajemnicy. Inne - takie jak Diesnogorsk - powstawały przy budowanych elektrowniach jądrowych.

Według Lichaczowa sytuacja jest szczególnie alarmująca w Sarowie, Elektrostalu i Diesnogorsku. Jak podaje The Guardian, Rosatom zdecydował się wysłać tam specjalne dostawy sprzętu medycznego.

Reklama

Komentarze

    Reklama