Reklama

Atom

Rosja chce zbudować nową elektrownię jądrową w Bułgarii

Fot.: mid.ru
Fot.: mid.ru

Kwestie energetyczne były jednym z ważniejszych tematów rozmów bułgarsko-rosyjskich podczas wizyty wicepremier i minister spraw zagranicznych Bułgarii w Moskwie.

„Gabinet ministrów Bułgarii podejmuje konkretne kroki w celu wznowienia budowy elektrowni jądrowej Belene. Obecnie bułgarskie władze realizują procedurę wyboru strategicznego inwestora projektu. Rosyjska spółka „Rosatom”, będąca producentem reaktorów i właścicielem technologii, będzie brać aktywny udział w tym procesie” – powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow spotkaniu.

W trakcie rozmów minister spraw zagranicznych Bułgarii Ekaterina Zachariewa podkreśliła doświadczenie Rosjan w bułgarskiej energetyce podczas eksploatacji elektrowni jądrowej Kozloduj. Rosatom niedawno zakończył proces modernizacji bloków, pracujących w tej powstałej w latach 70-tych i rozbudowywanej w kolejnych latach elektrowni.

Budowa siłowni jądrowej Belene planowana jest już od 35 lat, będąc w tym czasie kilkakrotnie wstrzymywaną i wznawianą. Ostatecznie decyzja o ponownym rozpoczęciu budowy zapadła w czerwcu 2018 roku. Belene ma zacząć pracę do 10 lat od zawarcia umowy z inwestorem.

Wśród spółek zainteresowanych budową elektrowni wymienia się przede wszystkim rosyjski Rosatom oraz chińskie CNNC. Producenci z Francji i USA wyrażają jedynie chęć dostarczania podzespołów do bułgarskiej siłowni.

Reklama

Komentarze

    Reklama