Reklama

Atom

Putin odwiedzi Węgry - w agendzie rozmowy o gazie i atomie

Fot. www.kremlin.ru
Fot. www.kremlin.ru

Przewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego oświadczył, że jego kraj oczekuje na październikową wizytę Władimira Putina. W agendzie rozmów znajdą się tematy związane z gazem ziemnym oraz energetyką jądrową.

„Czekamy, aż w październiku prezydent Federacji Rosyjskiej złoży wizytę w Budapeszcie” - oświadczył László Kövér. Dodał, że Władimir Putin oraz Viktor Orban „wypracowali dobre, pełne zaufania relacje osobiste”.

W lipcu poinformowano, że do wizyty rosyjskiego prezydenta w Budapeszcie dojdzie prawdopodobnie 30 października 2019 roku. Wiele wskazuje na to, że podczas spotkania omówione zostaną kwestie związane z dostawami gazu nad Balaton oraz rozwijanie współpracy w zakresie energetyki jądrowej. 

Przypomnijmy, że podczas spotkania Putina i Orbana w 2016 roku Węgrzy uzyskali potwierdzenie „moskiewskiej pożyczki" na budowę dwóch nowych bloków w elektrowni atomowej „Paks”. Przez pewien czas wydawało się, że jest ona zagrożona, ponieważ takie wnioski płynęły ze styczniowego oświadczenia rosyjskiego wiceministra finansów. Ma ona opiewać na 10 miliardów euro (preferencyjna linia kredytowa rozłożona na 30 lat) i stanowić ok. 80% całej inwestycji.

Komentarze