Reklama

Atom

Polski atom, czyli szansa na międzynarodowy transfer technologii

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Inwestycja w energetykę jądrową to dla Polski unikalna szansa na pozyskanie nowych technologii oraz partnerstw na arenie międzynarodowej. Możliwości w tym zakresie zostaną omówione na webinarium „Program polskiej energetyki jądrowej – przygotowanie współpracy ze światowym sektorem cywilnej energetyki jądrowej” organizowanym przez Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOS) pod patronatem honorowym Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Polski program jądrowy nabiera tempa. Państwa startujące w wyścigu o budowę atomu nad Wisłą składają wstępne oferty, otwierają swe polskie przedstawicielstwa i prezentują możliwości własnych rozwiązań. Inwestycja w energetykę jądrową otwiera przed Polską szereg unikalnych możliwości gospodarczych, technologicznych i geopolitycznych. Od ich właściwego rozpoznania zależeć będzie, czy zostaną one właściwie wykorzystane.

Zarówno na poziomie światowym jak i w UE nie wypracowano modelowych rozwiązań w zakresie przygotowania krajowego przemysłu do współpracy z sektorem jądrowym. Poszczególne kraje wdrożyły różne rozwiązania, właściwe do specyfiki własnego przemysłu oraz własnego projektu jądrowego.

Dlatego też Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOS) organizuje – pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska – webinarium pt. „Program polskiej energetyki jądrowej – przygotowanie współpracy ze światowym sektorem cywilnej energetyki jądrowej”. Celem tego wydarzenia, jest zebranie dobrych praktyk jak i przeanalizowanie popełnionych błędów, z krajów które zaabsorbowały importowane technologie jądrowe dla ich ewentualnego wdrożenia w Polsce.

Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 16 listopada br. w trybie on-line. Transmisja dostępna będzie dla wszystkich zrejestrowanych uczestników. Zgłoszenie swojego uczestnictwa można dokonać pod podanym linkiem

Webinarium rozpocznie się o godzinie 10:00 od wystąpienia inauguracyjnego Bogdana Pilcha, Dyrektora Generalnego IGEOS. Następnie głos zabierze Andrzej Sidło, główny specjalista w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który będzie mówił o strategii przemysłowej w ramach Programu polskiej energetyki jądrowej.

Reklama
Reklama

Kolejna część webinaru będzie składała się z 20-minutowych wystąpień przedstawicieli przemysłu jądrowego. Każda prezentacja zawierać ma krótką sesję pytań i odpowiedzi, dzięki której publiczność będzie mogła poruszyć interesujące ją kwestie.

O roli energetyki jądrowej w Unii Europejskiej opowie Jessica Johnson, przedstawicielka FORATOM. Będzie to kompleksowy przegląd unijnego sektora jądrowego, skupiony na roli atomu w systemie elektroenergetycznym, polityce klimatycznej UE oraz w budowaniu nowoczesnej gospodarki.

Następne wystąpienie poświęcone będzie projektowi ITER (ang. International Thermonuclear Experimental Reactor) oraz możliwościom, jakie stwarza on dla biznesu. Tę kwestię zaprezentuje Mehdi Daval z Fusion for Energy – jego prezentacja będzie próbą połączenia świata nauki oraz świata biznesu, które mogą wspólnie korzystać z opracowywanej technologii termojądrowej.

Z kolei o ofercie Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych dla polskich przedsiębiorstw działających na eksportowych rynkach sektora jądrowego opowie Piotr Maciaszek, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE S.A.

Wystąpienie omówi m. in. Główne korzyści nowego systemu wsparcia eksportu oraz oferowany przez Korporację pakiet gwarancji ubezpieczeniowych.

Temat znaczenia jakości w energetyce jądrowej w kontekście norm i certyfikacji poruszy Ernest Staroń, naczelnik Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego Polskiej Agencji Atomistyki. Prezentacja omówi szereg uwarunkowań dotyczących systemu zarządzania i zapewniania jakości wynikających z polskiego ustawodawstwa oraz rolę takich instytucji, jak Urząd Dozoru Technicznego w projekcie jądrowym.

Kwestię licencjonowania technologii jądrowej rozwinie w swojej prezentacji doktor Thomas Riekert, szef Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego firmy TÜV Nord EnSys GmbH & Co. KG. Przedstawi on doświadczenia swojej firmy zdobyte na takich projektach, jak fińskie Olkiluoto czy arabska Barakah. Jego prezentacja szczegółowo opisze kody oraz standardy procesu licencjonowania jednostek jądrowych, opcje dla państw wchodzących w sektor jądrowy oraz wyzwania stojące w tym zakresie przed rządem i regulatorem.

Po krótkiej przerwie przyjdzie czas na wystąpienie Mateo Ramosa, dyrektora s.. Paneli Operacyjnych i Kontroli firmy Tecnatom, który przedstawi analizę dotyczącą realizacji projektów jądrowych z uwzględnieniem wyzwań i trudności widzianych z perspektywy dostawcy. Jego prezentacja będzie wglądem w praktykę projektowania oraz dostarczania urządzeń kontrolnych do elektrowni jądrowych, z uwzględnieniem wyzwań na polu certyfikacji oraz rozwiązań cyfrowych poprawiających bezpieczeństwo i wydajność pracy jednostki.

Kolejna prezentacja dotyczyć będzie wdrażania i rozwoju lokalnego łańcucha dostaw wobec reaktorów First of a kind (FOAK) oraz wyzwań w budowie elektrowni jądrowej dla nowych firm pracujących w sektorze atomowym. Opowie o tym Fidel Sesumaga Gonzalez, przedstawiciel IDOM. Wystąpienie to będzie omówieniem m. in. praktyk tejże firmy w kwestii wsparcia doboru lokalizacji pod budowę elektrowni jądrowej oraz wdrażanych strategii w tym zakresie.

Brytyjskie doświadczenia w zaangażowaniu łańcucha dostaw projektów jądrowych oraz w zakresie programu szkoleń Fit4Nuclear NAMRC przedstawi Richard Everett ze spółki Rolls Royce.

O specyfice energetyki jądrowej na przykładzie projektu wykonanego przez polskie przedsiębiorstwo w kontekście wymagań technicznych i organizacyjnych opowie Wojciech Majka, prezes Ecol sp. z o.o.

Konferencję zakończy wystąpienie podsumowujące dyrektora Bogdana Pilcha.

Szczegółowy program znajdą Państwo pod podanym linkiem.

Zapraszamy serdecznie.

IGEOS/Mat. prasowe

Reklama

Komentarze (3)

 1. rob ercik

  Tik tak, większość krajów bezwarunkowo wymaga transferu technologii również przy zakupach broni, większość ... poza Polską. Wątpię więc by i tym razem coś takiego było poważnie rozpatrywane. I tak jak większość uzbrojenia pochodzi z USA i jest totalny brak transferu czegokolwiek, tak i ten nieszczęśliwy aton będzie tam kupiony na takich samych warunkach. Bycie neokolonją zobowiązuje ...

  1. Szept

   Pewnie znów się zaraz odezwą jakieś trole że w Polsce nie ma firm które by takie technologie przyswoiły. Ten błędny pogląd prowadzi do sytuacji w której stajemy się coraz bardziej technologicznie zacofani.

  2. Jerzy Lipka

   A jednak wierzę, że transfer technologii będzie - przykładowo proponuje go Korea, co będzie mieć wpływ i na innych! Przeciwnicy wszystko co dotyczy energetyki jądrowej zawsze widzą czarno, w sposób dyżurny wręcz. Rzeczywistość te ich opinie zweryfikuje!

  3. Davien

   Nie wiedziałem ż Rosja to neokolonia,a le chyba coś w tym jest jak Chiny wami rządza:)

 2. M

  Atom w Polsce .fantastyka

 3. krzys

  Jest na jutubach fajna dyskusja Bartosiaka z Sykulskim, ta z przed 3 miesięcy. Dyskusja o geopolityce, ale przewija się tam w tle (kilka słów, ale istotnych) też i atom. Sporo dyskusji o działaniach mocarstw na naszym terenie, często wrogich (niekiedy prowadzonych też przez sojuszników), ale poniżej progu wojny. I jest takie nieco przykre dla nas pytanie - kto będzie decydował o atomie u nas? USA, narzucając co im pasuje, za cenę jaka im pasuje, z możliwością nieskończenia inwestycji? Niemcy, blokując atom? A może nawet Rosja (oczywiście blokując), która za to pójdzie na bliższą współpracę z USA w sprawie Chin? Bo jedno pytanie brzmi "co jest dla nas najlepsze?", a drugie pytanie będzie "na co nam pozwolą?".

Reklama