Polski atom, czyli szansa na międzynarodowy transfer technologii

15 listopada 2021, 09:39
nuclear_biodiversity
Fot. Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Inwestycja w energetykę jądrową to dla Polski unikalna szansa na pozyskanie nowych technologii oraz partnerstw na arenie międzynarodowej. Możliwości w tym zakresie zostaną omówione na webinarium „Program polskiej energetyki jądrowej – przygotowanie współpracy ze światowym sektorem cywilnej energetyki jądrowej” organizowanym przez Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOS) pod patronatem honorowym Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Polski program jądrowy nabiera tempa. Państwa startujące w wyścigu o budowę atomu nad Wisłą składają wstępne oferty, otwierają swe polskie przedstawicielstwa i prezentują możliwości własnych rozwiązań. Inwestycja w energetykę jądrową otwiera przed Polską szereg unikalnych możliwości gospodarczych, technologicznych i geopolitycznych. Od ich właściwego rozpoznania zależeć będzie, czy zostaną one właściwie wykorzystane.

Zarówno na poziomie światowym jak i w UE nie wypracowano modelowych rozwiązań w zakresie przygotowania krajowego przemysłu do współpracy z sektorem jądrowym. Poszczególne kraje wdrożyły różne rozwiązania, właściwe do specyfiki własnego przemysłu oraz własnego projektu jądrowego.

Dlatego też Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOS) organizuje – pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska – webinarium pt. „Program polskiej energetyki jądrowej – przygotowanie współpracy ze światowym sektorem cywilnej energetyki jądrowej”. Celem tego wydarzenia, jest zebranie dobrych praktyk jak i przeanalizowanie popełnionych błędów, z krajów które zaabsorbowały importowane technologie jądrowe dla ich ewentualnego wdrożenia w Polsce.

Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 16 listopada br. w trybie on-line. Transmisja dostępna będzie dla wszystkich zrejestrowanych uczestników. Zgłoszenie swojego uczestnictwa można dokonać pod podanym linkiem

Webinarium rozpocznie się o godzinie 10:00 od wystąpienia inauguracyjnego Bogdana Pilcha, Dyrektora Generalnego IGEOS. Następnie głos zabierze Andrzej Sidło, główny specjalista w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który będzie mówił o strategii przemysłowej w ramach Programu polskiej energetyki jądrowej.

Reklama
Reklama

Kolejna część webinaru będzie składała się z 20-minutowych wystąpień przedstawicieli przemysłu jądrowego. Każda prezentacja zawierać ma krótką sesję pytań i odpowiedzi, dzięki której publiczność będzie mogła poruszyć interesujące ją kwestie.

O roli energetyki jądrowej w Unii Europejskiej opowie Jessica Johnson, przedstawicielka FORATOM. Będzie to kompleksowy przegląd unijnego sektora jądrowego, skupiony na roli atomu w systemie elektroenergetycznym, polityce klimatycznej UE oraz w budowaniu nowoczesnej gospodarki.

Następne wystąpienie poświęcone będzie projektowi ITER (ang. International Thermonuclear Experimental Reactor) oraz możliwościom, jakie stwarza on dla biznesu. Tę kwestię zaprezentuje Mehdi Daval z Fusion for Energy – jego prezentacja będzie próbą połączenia świata nauki oraz świata biznesu, które mogą wspólnie korzystać z opracowywanej technologii termojądrowej.

Z kolei o ofercie Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych dla polskich przedsiębiorstw działających na eksportowych rynkach sektora jądrowego opowie Piotr Maciaszek, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE S.A.

Wystąpienie omówi m. in. Główne korzyści nowego systemu wsparcia eksportu oraz oferowany przez Korporację pakiet gwarancji ubezpieczeniowych.

Temat znaczenia jakości w energetyce jądrowej w kontekście norm i certyfikacji poruszy Ernest Staroń, naczelnik Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego Polskiej Agencji Atomistyki. Prezentacja omówi szereg uwarunkowań dotyczących systemu zarządzania i zapewniania jakości wynikających z polskiego ustawodawstwa oraz rolę takich instytucji, jak Urząd Dozoru Technicznego w projekcie jądrowym.

Kwestię licencjonowania technologii jądrowej rozwinie w swojej prezentacji doktor Thomas Riekert, szef Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego firmy TÜV Nord EnSys GmbH & Co. KG. Przedstawi on doświadczenia swojej firmy zdobyte na takich projektach, jak fińskie Olkiluoto czy arabska Barakah. Jego prezentacja szczegółowo opisze kody oraz standardy procesu licencjonowania jednostek jądrowych, opcje dla państw wchodzących w sektor jądrowy oraz wyzwania stojące w tym zakresie przed rządem i regulatorem.

Po krótkiej przerwie przyjdzie czas na wystąpienie Mateo Ramosa, dyrektora s.. Paneli Operacyjnych i Kontroli firmy Tecnatom, który przedstawi analizę dotyczącą realizacji projektów jądrowych z uwzględnieniem wyzwań i trudności widzianych z perspektywy dostawcy. Jego prezentacja będzie wglądem w praktykę projektowania oraz dostarczania urządzeń kontrolnych do elektrowni jądrowych, z uwzględnieniem wyzwań na polu certyfikacji oraz rozwiązań cyfrowych poprawiających bezpieczeństwo i wydajność pracy jednostki.

Kolejna prezentacja dotyczyć będzie wdrażania i rozwoju lokalnego łańcucha dostaw wobec reaktorów First of a kind (FOAK) oraz wyzwań w budowie elektrowni jądrowej dla nowych firm pracujących w sektorze atomowym. Opowie o tym Fidel Sesumaga Gonzalez, przedstawiciel IDOM. Wystąpienie to będzie omówieniem m. in. praktyk tejże firmy w kwestii wsparcia doboru lokalizacji pod budowę elektrowni jądrowej oraz wdrażanych strategii w tym zakresie.

Brytyjskie doświadczenia w zaangażowaniu łańcucha dostaw projektów jądrowych oraz w zakresie programu szkoleń Fit4Nuclear NAMRC przedstawi Richard Everett ze spółki Rolls Royce.

O specyfice energetyki jądrowej na przykładzie projektu wykonanego przez polskie przedsiębiorstwo w kontekście wymagań technicznych i organizacyjnych opowie Wojciech Majka, prezes Ecol sp. z o.o.

Konferencję zakończy wystąpienie podsumowujące dyrektora Bogdana Pilcha.

Szczegółowy program znajdą Państwo pod podanym linkiem.

Zapraszamy serdecznie.

IGEOS/Mat. prasowe

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
M
poniedziałek, 15 listopada 2021, 23:05

Atom w Polsce .fantastyka

krzys
poniedziałek, 15 listopada 2021, 21:16

Jest na jutubach fajna dyskusja Bartosiaka z Sykulskim, ta z przed 3 miesięcy. Dyskusja o geopolityce, ale przewija się tam w tle (kilka słów, ale istotnych) też i atom. Sporo dyskusji o działaniach mocarstw na naszym terenie, często wrogich (niekiedy prowadzonych też przez sojuszników), ale poniżej progu wojny. I jest takie nieco przykre dla nas pytanie - kto będzie decydował o atomie u nas? USA, narzucając co im pasuje, za cenę jaka im pasuje, z możliwością nieskończenia inwestycji? Niemcy, blokując atom? A może nawet Rosja (oczywiście blokując), która za to pójdzie na bliższą współpracę z USA w sprawie Chin? Bo jedno pytanie brzmi "co jest dla nas najlepsze?", a drugie pytanie będzie "na co nam pozwolą?".

rob ercik
poniedziałek, 15 listopada 2021, 11:39

Tik tak, większość krajów bezwarunkowo wymaga transferu technologii również przy zakupach broni, większość ... poza Polską. Wątpię więc by i tym razem coś takiego było poważnie rozpatrywane. I tak jak większość uzbrojenia pochodzi z USA i jest totalny brak transferu czegokolwiek, tak i ten nieszczęśliwy aton będzie tam kupiony na takich samych warunkach. Bycie neokolonją zobowiązuje ...

Davien
wtorek, 16 listopada 2021, 13:01

Nie wiedziałem ż Rosja to neokolonia,a le chyba coś w tym jest jak Chiny wami rządza:)

rob ercik
wtorek, 16 listopada 2021, 19:46

Ty ogólne bardzo mało wiesz ale za to bardzo dużo piszesz, niestety nigdy nic sensownego

Jerzy Lipka
poniedziałek, 15 listopada 2021, 19:11

A jednak wierzę, że transfer technologii będzie - przykładowo proponuje go Korea, co będzie mieć wpływ i na innych! Przeciwnicy wszystko co dotyczy energetyki jądrowej zawsze widzą czarno, w sposób dyżurny wręcz. Rzeczywistość te ich opinie zweryfikuje!

Szept
poniedziałek, 15 listopada 2021, 16:42

Pewnie znów się zaraz odezwą jakieś trole że w Polsce nie ma firm które by takie technologie przyswoiły. Ten błędny pogląd prowadzi do sytuacji w której stajemy się coraz bardziej technologicznie zacofani.

rob ercik
środa, 17 listopada 2021, 10:20

Nie do końca wszystko zrozumiałeś. Problem nie polega na braku polskich firm, tylko na neokolonjalnym wyzysku naszego kraju przez USA które sprzedaje nam swoje produkty BEZ transferu technologii. Jeszcze przy zakupie F16 coś tam podpisano, niestety strona Polska nie była w stanie, bądź nie chciała tych transferów wyegzekwować. Przy nowszych zakupach jakikolwiek transfer nie był nawet omawiany.

Tweets Energetyka24