Polscy miliarderzy łączą siły w sprawie atomu

31 sierpnia 2021, 13:28
205
Fot. Jakub Šram / Flickr / ilustracyjne

Zygmunt Solorz i Michał Sołowow podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej. Elektrownia będzie pracowała w oparciu o amerykańskie technologie tzw. małych reaktorów modułowych (SMR). Inwestycja może pomóc Polsce w realizacji wymagającego planu transformacji energetycznej. 

„Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako Państwo i społeczeństwo. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem. Wspólny cel, czyli czysta i konkurencyjna Polska, jest wart podjęcia wyzwania i jestem przekonany, że razem możemy go zrealizować” - mówi Zygmunt Solorz.

Reklama
Reklama

„Od kilku lat stawiam na czystą i zeroemisyjną energię. Słońce, wiatr, wodór i atom to najważniejsze źródła energii, w jakie inwestujemy. PAK jest pierwszym w Polsce producentem energii z węgla, który nie tylko mówi, że ma plan odejścia od węgla, ale faktycznie od niego odchodzi. Zbudowaliśmy największą w Polsce farmę fotowoltaiczną, planujemy wykorzystać energię wiatru, rozwijamy infrastrukturę wodorową. Inwestycja w atom to gigantyczna szansa dla Polski, jej mieszkańców i firm na dostęp do czystej i taniej energii. Polska potrzebuje różnorodnych, ekologicznych źródeł prądu i ciepła, zarówno dla wszystkich odbiorców indywidualnych, jak i dla firm” – dodaje Zygmunt Solorz.

 „Globalnie ocieplenie jest niestety faktem. Głęboka dekarbonizacja jest koniecznością i wynika nie tylko z troski o planetę, ale również z realnych potrzeb gospodarki i efektywności kosztowej. Oczywistą odpowiedzią na ten kryzys są  technologie atomowe - nowoczesne, ale jednak oparte o sprawdzone w przeszłości rozwiązania. Polska jest hubem produkcyjnym Europy, która wymaga bezemisyjnych i stabilnych źródeł energii. Jeżeli chcemy rozwijać się dalej w szybkim tempie i stawać się coraz zamożniejszym społeczeństwem, ściągać do nas kolejne zagraniczne inwestycje, musimy mieć dostęp do atrakcyjnej cenowo energii. Bardzo cieszę się z możliwości realizacji tego projektu z wybitnym i doświadczonym polskim przedsiębiorcą i kolegą Zygmuntem Solorzem” - mówi Michał Sołowow – Synthos występuje w tym projekcie w dwóch rolach: jako inwestor i dostawca technologii.

Wspólny projekt Zygmunta Solorza i Michała Sołowowa to najpoważniejsze - jak dotychczas - przedsięwzięcie związane z energią jądrową i SMR – małymi reaktorami modułowymi. Dzięki utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa na bazie części aktywów ZE PAK, ma ono dużą szansę realizacji – ze względu na umiejscowienie i już istniejącą infrastrukturę przesyłową prądu.

 „Pątnów jest lokalizacją wskazaną w rządowym Programie polskiej energetyki jądrowej. Nasze plany nie są konkurencyjne w stosunku do planów Państwa – SMR nie zastąpią dużej energetyki państwowej, ale mogą stanowić jej doskonałe uzupełnienie i stopniowo zastępować część mocy wytwarzanej z paliw kopalnych, a w niedługim czasie mogą pomóc zniwelować brak dostępnych mocy w systemie energetycznym, wynikający z odstawiania kolejnych bloków węglowych i zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną” - mówi Piotr Woźny, Prezes Zarządu ZE PAK.

Na podstawie zawartej umowy, strony zamierzają podjąć wzajemną współpracę przez utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa, prowadzącego działalność w obszarze energetyki jądrowej, w szczególności polegającego na budowie jednostek opartych o technologię GEH BWRX-300, bądź innych optymalnych amerykańskich technologii SMR, w celu produkcji energii elektrycznej. Miejscem, w którym strony planują realizować swoją inwestycje w bloki SMR jest teren Elektrowni Pątnów. W tej lokalizacji od kilkudziesięciu lat prowadzona jest działalność związana z wytwarzaniem energii elektrycznej z węgla brunatnego wydobywanego w okolicznych odkrywkach. ZE PAK w ubiegłym roku ogłosił wyjście z produkcji energii elektrycznej z węgla do 2030. Termin ten wpisuje w się w finalną datę wytwarzania energii z węgla wyznaczoną w Porozumieniu Paryskim z 2015r., a działanie to przyczyni się wydatnie do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Wielkopolskę. (Polsat)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
rsff
piątek, 3 września 2021, 13:46

Dobrze Panowie chcą tworzyć technologie SMRów. Wybornie, SMRy były by bardzo użyteczne w systemie energetycznym. Ale tu panowie chcą wykorzystać polską wykfalifikowaną siłę roboczą to produkcji modułów SMR i eksportować natomiast kwestia elektrowni atomowej ma zostać do decyzji Państwa polskiego. bez wątpienia jak to program czysto biznesowym który powstaje po to zarobić. Ale przecież z korzyścią dla polskiej gospodarki i polskich pracowników. ŻYCZE SUKCESÓW w takim układzie.

EINSTEIN III
środa, 1 września 2021, 19:31

X + X 2X, ale gdy w miejsce X wstawić 0, jaki będzie wynik?

rmarcin555
środa, 1 września 2021, 15:24

News czysto medialny. SMRów nie ma.

konsul
środa, 1 września 2021, 14:08

Znakomity ruch Panów Zygmunta Solorza i Michała Sołowowa. Problemem nie są dla nich pieniądze tylko regulacje i przepisy. Najgorzej jak państwowe instytucje nie będą pomagały tylko utrudniały poprzez przepisy i kontrole lub będą utrudniały w celu wykazania, że państwowe firmy działają lepiej. Do tego dojdą protesty lokalnej społeczności (to chyba szybko się zacznie) oraz różnego rodzaju pseudo-ekologów. Panowie powinni już swoim patronatem objąć studia wyższe gdzie kształcą się specjaliści z tych dziedzin, a najlepszych studentów wysyłać za granicę na studia (USA, KOREA, FRANCJA) - to dla nich nie byłby duże koszty kilka mln pln maks. Ministerstwo Edukacji itp. - nie ruszy się, nie da wsparcia.

Parsifal7
środa, 1 września 2021, 19:11

Jakie niby mają być protesty i o co. Chyba o to że przestaną dymic kominy i bedzie tania i czysta energia. Dla lokalnej społeczności to jak wygrana w totolotka a nie problem. To ani nie dymi, ani nie halasuje i nie jest uciążliwe. To wiatraki są utrapieniem i koszmarem dla ludzi oraz dewastuja krajobraz i bynajmniej nie są źródłem czystej energii. Zatem o co mają być te niby protesty bo nie rozumiem

odp.
wtorek, 31 sierpnia 2021, 20:00

Te reaktory SMR 'zwykłe' oraz SMR HTGR są japońskie

Tweets Energetyka24