Reklama

Atom

Polscy aktywiści piszą do Grety Thunberg. Chcą, by ratowała atom

Fot. Fot. www.flickr.com/photos/european_parliament/
Fot. Fot. www.flickr.com/photos/european_parliament/

Polscy aktywiści klimatyczni z organizacji FOTA4Climate napisali list otwarty do Grety Thunberg. Chcą, by działaczka zaprotestowała wraz z nimi przeciwko zamykaniu elektrowni jądrowych w Niemczech.

FOTA4Climate to polska organizacja aktywistów klimatycznych. Znana jest ze swoich akcji na rzecz energetyki jądrowej. Obecnie jej działacze przygotowują się do kolejnego protestu w Niemczech. 24 lipca zbiorą się przy elektrowni jądrowej Grohnde, która ma zostać zamknięta w ciągu następnych kilku miesięcy.

Aktywiści napisali w tej sprawie do Grety Thunberg. „W ubiegłym roku złożyliśmy list do rządu i obywateli niemieckich, w którym polscy naukowcy, intelektualiści, aktywiści klimatyczni i przyrodniczy zwracali się do niemieckich sąsiadów, aby Republika Federalna Niemiec rozważyła raz jeszcze swoją decyzję o odejściu od energii jądrowej. Podkreślaliśmy, że w czasach rozpędzającej się katastrofy klimatycznej nie możemy pozwolić sobie na odejście od tego czystego źródła energii przed odejściem od węgla i gazu ziemnego. Niestety, Niemcy nie chcą wycofać się z tej decyzji, mimo narastającego – również w społeczeństwie niemieckim – sprzeciwu wobec decyzji sprzed lat podejmowanej w innych realiach klimatycznych i ekologicznych. Odejście od atomu planuje Belgia i Hiszpania, a kilka krajów stara się o wyrzucenie energii jądrowej z taksonomii zrównoważonego unijnego rozwoju, wbrew opinii nauki wyrażonej m. in. w dokumencie europejskiego Joint Research Centre (…). Dlatego zapraszamy Cię, Greto, zapraszamy Państwa, zapraszamy Was, abyście w dniu 24 lipca 2021 r. wsparli nasz protest  swoją obecnością pod niemiecką elektrownią jądrową Grohnde w okolicach miejscowości Hamelin w Niemczech”.

Rząd RFN podjął w 2011 roku decyzję o przyspieszeniu wychodzenia z energetyki jądrowej. Wszystkie niemieckie elektrownie jądrowe mają zostać zamknięte wraz z końcem 2022 roku.

image

 Reklama

Komentarze