Polscy aktywiści piszą do Grety Thunberg. Chcą, by ratowała atom

17 lipca 2021, 16:15
Zrzut ekranu 2021-07-17 o 16.14.05
Fot. Fot. www.flickr.com/photos/european_parliament/

Polscy aktywiści klimatyczni z organizacji FOTA4Climate napisali list otwarty do Grety Thunberg. Chcą, by działaczka zaprotestowała wraz z nimi przeciwko zamykaniu elektrowni jądrowych w Niemczech.

FOTA4Climate to polska organizacja aktywistów klimatycznych. Znana jest ze swoich akcji na rzecz energetyki jądrowej. Obecnie jej działacze przygotowują się do kolejnego protestu w Niemczech. 24 lipca zbiorą się przy elektrowni jądrowej Grohnde, która ma zostać zamknięta w ciągu następnych kilku miesięcy.

Aktywiści napisali w tej sprawie do Grety Thunberg. „W ubiegłym roku złożyliśmy list do rządu i obywateli niemieckich, w którym polscy naukowcy, intelektualiści, aktywiści klimatyczni i przyrodniczy zwracali się do niemieckich sąsiadów, aby Republika Federalna Niemiec rozważyła raz jeszcze swoją decyzję o odejściu od energii jądrowej. Podkreślaliśmy, że w czasach rozpędzającej się katastrofy klimatycznej nie możemy pozwolić sobie na odejście od tego czystego źródła energii przed odejściem od węgla i gazu ziemnego. Niestety, Niemcy nie chcą wycofać się z tej decyzji, mimo narastającego – również w społeczeństwie niemieckim – sprzeciwu wobec decyzji sprzed lat podejmowanej w innych realiach klimatycznych i ekologicznych. Odejście od atomu planuje Belgia i Hiszpania, a kilka krajów stara się o wyrzucenie energii jądrowej z taksonomii zrównoważonego unijnego rozwoju, wbrew opinii nauki wyrażonej m. in. w dokumencie europejskiego Joint Research Centre (…). Dlatego zapraszamy Cię, Greto, zapraszamy Państwa, zapraszamy Was, abyście w dniu 24 lipca 2021 r. wsparli nasz protest  swoją obecnością pod niemiecką elektrownią jądrową Grohnde w okolicach miejscowości Hamelin w Niemczech”.

Rząd RFN podjął w 2011 roku decyzję o przyspieszeniu wychodzenia z energetyki jądrowej. Wszystkie niemieckie elektrownie jądrowe mają zostać zamknięte wraz z końcem 2022 roku.

image

 Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Nauka o Klimacie
poniedziałek, 19 lipca 2021, 13:54

Po co pisać do dziewczynki (młodej kobiety już), która nie ma realnego wpływu na warunki gospodarcze, korporacje ani na ustawodawstwo? Jest niczym więcej jak fałszywym autorytetem i maskotką fałśzywego ekologizmu, którego głównym zadaniem jest to czego rzeczona Greta nie jest w stanie zrobić. Czyli zmuszać ludzi do uległości, paniki i alarmistycznego podsuwania fikcyjnych rozwiązań - mało skutecznych ale za to bardzo drogich, powodujących jedynie mylne przeświadczenie, że coś zrobiłem dobrego dla świata i mogę dalej jeździć 5 samochodami i latać 12 razy w roku na wycieczki po świecie, obżerając się do woli oraz kupując co popadnie by zadowolić się swoim materializmem. Ona nie jest kierowcą autobusu, który decyduje gdzie jechać. Nie jest nawet infuencerem i zapewne nie rozumie całości problemu globalnej zmiany klimatu, podobnie z resztą jak circa about 98% społeczeństwa światowego. Nawet jeśli coś czytali na ten temat to do zrozumienia całości potrzeba jeszcze na koniec pokory. Bo problemem są ludzie i ich obecny styl życia, który w masie blisko już 10 miliardów istnień, musi się zmienić bo w pewnym momencie nie będzie już czego ratować. Mamy za duży wpływ, nie rozumiemy swojego udziału w całym problemie więc tylko co raz bardziej kopiemy pod sobą dołek. Rok 2200-2300 będzie cieplejszy od obecnych czasów o 5-6 stopni C a może i więcej. 3-4 stopnie C to różnica temperatur globalna, jaka dzieli nasz obecny klimat od klimatu głębokiego zlodowacenia Ziemi, które pokrywało lądolodem dużą część Europy. Więc można sobie wyobrazić jak gorącym miejscem będzie 22 i 23 wiek tego tysiąclecia, a ocieplanie klimatu na tym nie poprzestanie. Wszystko zależy od tego ile jeszcze gazów cieplarnianych wprowadzimy do atmosfery. Sytuacja unormuje się dopiero za 2-3 cykle zlodowaceń na planecie. Czyli może to zająć nawet milion lat.

Jerzy Lipka
poniedziałek, 19 lipca 2021, 12:49

Prawda jest taka, że energetyczne grupy interesu czyli lobbyści OZE, a także gazu chcą się pozbyć konkurencji na rynku energetycznym w postaci elektrowni jądrowych! Stąd ta cała anty-atomowa nagonka, sztuczne rozdmuchiwanie różnych problemów itp. A chodzi o egoistyczne cele, usunięcia konkurencyjnej technologii wytwarzania energii i tyle! Ze szkodą dla społęczeństwa, dla którego im większa konkurencja, im więcej technologii na rynku tym lepiej. Trudno tego nie widzieć!

AB
poniedziałek, 19 lipca 2021, 13:48

Nie tylko jądrowych, ale tez węglowych, a zwłaszcza węgla brunatnego.

EINSTEIN III
niedziela, 18 lipca 2021, 18:52

Lobby atomowe, będące częścią globalnej finansjery, działając w panice przed utratą kontroli nad 7,5 miliardową populacją, powołują takie "potworki", jak FOTA4Climate ( data rejestracji 30 październik 2020 r) tylko po to, aby opracowana w Polsce technologia czystej energii elektrycznej nie zaistniała, bo na jej fundamentach zamierzamy zbudować Kapitalizm Obywatelski w skali globu, tworząc szeroką klasę średnią. O tych zagadnieniach wypowiada się min. NFIZ w Łomiankach.

Jerzy Lipka
poniedziałek, 19 lipca 2021, 12:44

To jest właśnie wołanie o rozsądek, by zamiast zamykać atom, co jest korzystne tylko dla lobby gazowego czy lobby OZE, które nie chcą mieć konkurencji na rynku, ocalić istniejące elektrownie jądrowe by dalej pracowały. I dostarczaly energię bez żadnej emisji, gdyż w przeciwnym razie będzie trzeba ją wyprodukować spalając węgiel, olej lub gaz, emitując miliony ton CO2 i innego dużo gorszego świństwa jak rtęć, tlenki siarki, tlenki azotu, benzopiren i inne! To głos rozsądku!

kmdr
niedziela, 18 lipca 2021, 17:59

No wybitna ekspertka z podstawowym wykształceniem. Erudycji tylko pozazdrościć. A to bogate elokwentne słownictwo. Te niezliczone publikacje naukowe, z pochlebnymi recenzjami. I co najważniejsze bogate 30-to lenie doświadczenie oficerów prowadzących.

AA
niedziela, 18 lipca 2021, 16:52

Niedouczona wyrocznia

Tweets Energetyka24