• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

PKN Orlen i Synthos wspólnie będą rozwijać technologie SMR

Fot. PKN Orlen
Fot. PKN Orlen

PKN Orlen i Synthos Green Energy, spółka współpracująca w ramach partnerstwa strategicznego z GE Hitachi, podpisały umowę inwestycyjną, efektem której będzie powołanie podmiotu celowego do rozwoju w Polsce technologii jądrowej i budowy małych oraz mikro reaktorów atomowych.

„Dziś podpisaliśmy umowę inwestycyjną między Synthos Green Energy a PKN Orlen. Powstanie spółka Orlen Synthos Green Energy przy współkontroli, spółka która będzie inwestować, rozwijać, współpracować w zakresie technologii nuklearnych, czyli mikro i małych reaktorów atomowych” – ogłosił we wtorek podczas konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Prezes PKN Orlen podkreślił, iż już teraz koncern ten jest koncernem multienergetycznym, ale by się dalej rozwijać i zarazem rozwijać polską gospodarkę, musi podejmować „tu i teraz” decyzje, które obejmują perspektywę 20, 30 lat.

„W Ministerstwie Aktywów Państwowych zachęcamy spółki Skarbu Państwa do odważnego inwestowania, do ambitnej polityki, która będzie przekładała się na konkurencyjność polskiej gospodarki” – podkreślił wiceminister Maciej Małecki.

Jak dodał, decyzja o powołaniu spółki celowej PKN Orlen i Synthos Green Energy do rozwoju w Polsce technologii jądrowej i budowy małych oraz mikro reaktorów atomowych „to milowy krok w strone rozwoju małych reaktorów jądrowych w polskiej gospodarce”.

Reklama
Reklama
Źródło:
PAP

Komentarze (2)

  1. były przeciwnik EJ

    Myślę że Synthos dostarczy środki a Orlen zapewni koncesję. W obecnej sytuacji należy się tylko cieszyć że różnymi ścieżkami podejmowane są prace nad planowaniem użycia, w miarę bezpiecznej, technologii SMR w Polsce. Nawet jeśli strona rządowa działałyby pasożytując na podmiotach prywatnych.

  2. były sympatyk synthosu

    ju na starcie widać że Synthos będzie tylko przystawką do państwowego molocha, widać to było po wielkiej gloryfikacji Orlenu i nawiązaniu pisowskiego aparatczyka do poprzedników