Reklama

Atom

Rosjanie oddali do eksploatacji pływającą elektrownię jądrową

Fot.: Севмаш; Commons Wikimedia
Fot.: Севмаш; Commons Wikimedia

Pływająca elektrownia jądrowa Akademik Łomonosow przeszła wszystkie testy i została oficjalnie oddana do eksploatacji – informuje stocznia AO Baltijskij Zawod. Elektrownia będzie eksploatowana na Arktyce.

Elektrownia pływająca Akademik Łomonosow składa się z dwóch bloków jądrowych KLT-40S o mocy 35 MW każdy. Jego budowa została rozpoczęta w 2015 roku na zamówienie rosyjskiej firmy Rosatom.

O zakończeniu pracy konstrukcyjnych Rosatom poinformował już w listopadzie 2018 roku. Dopiero w lipcu 2019 roku zakończone zostały jednak ostatnie prace, załadowano paliwo jądrowe i przeprowadzono wszystkie testy. AO Baltijskij Zawod poinformowało, że podpisane zostały dokumenty o przekazaniu Akademika Łomonosowa do eksploatacji.

Docelowo elektrownia ma przycumować w miejscowości Pewek na Czukotce i zastąpić miejscową siłownię jądrową. Planuje się, że rozpoczęcie produkcji prądu przez elektrownię ma nastąpić w 2019 roku, a osiągnięcie jej pełnej mocy w 2021 roku.

Budowa pływającej elektrowni jądrowej kosztowała ponad 2 mld PLN. Planuje się powstanie w przyszłości kolejnych jednostek tego typu. Akademik Łomonosow został oddany do eksploatacji z kilkuletnim opóźnieniem. Pierwotnie zakłądano, że nastąpi to w 2011 roku. Stępkę położono w 2007 roku, jednak już rok później Rosatom rozwiązał umowę ze stocznią z uwagi na opóźnienia w budowie.

Potencjalnie rozważa się ich wykorzystanie w projektach wydobywczych i wojskowych na Arktyce oraz do zasilania obszarów trudno dostępnych. Elektrownia może być wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej i ciepłej oraz do uzdatniania wody morskiej.

Reklama

Komentarze

    Reklama